مرز باریک اعتماد به نفس و اعتماد به نفس کاذب کجاست؟ 

 

اعتمادبه نفس مثل شمشیری دولبهه که اگه درست استفاده نشه، به اعتمادبه نفس کاذب تبدیل شده و به جای اینکه کمک تون کنه، به ضررتون کار می کنن. اینکه اعتماد به نفس کجا می تونه خوب باشه و کجا بد، تشخیصش با شماس. واسه همین موضوع، تصمیم گرفتیم در مقاله حاضر به این سوال جواب دهیم که مرز باریک بین اعتماد به نفس و اعتمادبه نفسِ کاذب کجاست.

 

اعتماد به نفس: من آدم مهمی هستم

اعتمادبه نفس کاذب: من واسه بقیه مهم هستم

خیلی از ما با این تصور غلط زندگی می کنیم که کار دنیا بدون وجود شخص ما لنگ می مونه. مثلا فکر می کنیم اگه از شغل مون دست بکشیم، شرکتی که براش کار می کنیم، وَرشکست میشه یا اگه رابطه ای رو به هم بزنیم، طرف مقابل از ناراحتی قطع رابطه با ما جون میده. اما مثل این افکار فقط خیالی باطله که هیچوقت اتفاق نمی افته. درسته که پذیرفتنش آسون نیس، اما مطمئن باشین اگه از شغل تون دست بکشین، خیلی راحت یک نفر دیگر رو به جای شما می نشانند، یا اگه رابطه تون رو با کسی قطع کنین، طرف مقابل بدون شمام می تونه به زندگی طبیعی خود ادامه بده.

اعتمادبه نفس: من برنده میشم

اعتمادبه نفس کاذب: فقط من برنده میشم

بیشتر مون نمی تونیم درک کنیم که شکست، خالی از موفقیت نیس. بعضیا فکر می کنن اگه فروتنی نشون بدن، یعنی اعتمادبه نفس ندارن. درحالی که اصلا همچین چیزی نیس، بلکه فروتنی یک جهش بزرگ به طرف اعتمادبه نفسه. پس هر وقت در رقابتی شرکت می کنین، یادتون نرود شاید شما بازنده ی میدون باشین. با این طرز فکر می تونین بدون اینکه تسلیم فشارهای روانی شید به رقابت تون ادامه بدین. در هر صورت، خیلی خوبه که راه و روش مثبت داشته باشین چون کمک تون می کنه، اما با مثبت اندیشی بیشتر از حد فقط خودتون رو گول میزنین.

اعتمادبه نفس: اون دوستم داره

اعتمادبه نفس کاذب: اون راهی نداره جز اینکه دوستم داشته باشه، چون نمیتونه به کس دیگری دل ببنده

عشق احساس خوشایندیه که اگه ناشی باشین، فریب تون می ده. آدمای ناشی وقتی عاشق می شن، همه هوش و حواس خود رو می بازن و اون وقته که کوچیک ترین حرکتی از طرف طرف مقابل رو به نشونه دوست داشتن تعبیر می کنن. اما واقعیت اینه که اگه طرف مقابل در مورد احساسات شما چیزی نداند، هیچ کدوم از حرکاتی رو که به نشونه عشق تعبیر کردین به خاطر بیان علاقه انجام نداده. مثلا اگه به شما لبخند می زنه، شاید فقط به این دلیله که از لبخند زدن خوشش میاد. حتی ممکنه با این فکر به خودتون امید بدین که چون خیره و عمیق به من نگاه کرده پس دوستم داره، غافل از اینکه طرف مقابل فقط داشته به نقطه ای از لباس تون که توجه اش رو جلب کرده نگاه می کرده. قصدمون این نیس که بگیم عاشق نشید، بلکه خیلی هم خوبه که به داشتن شریک زندگی فکر کنین و امیدوار باشین، اما نه اینکه توقع داشته باشی هر کسی از راه رسید عاشق تون شه و فقط به شما فکر کنه.

اعتمادبه نفس: میتونم با پس انداز کردن، حسابی پولدار شوم

پول-نام-تصویر

اعتمادبه نفس کاذب: همه پس اندازم رو خرج می کنم، چون یک بار بیشتر قرار نیس زندگی کنم

وارِن بافِت، پولدار آمریکایی، به کسائی که قصد دارن پولدار شن، پیشنهاد می کنه: «اگه پول تون رو صرف خرید وسایلی کنین که به داشتن شون هیچ احتیاجی ندارین، به زودی مجبور میشید وسایل لازم زندگی تون رو به حراج بذارین.» با اعتماد به نفس کاذب در مورد پول خرج کردن بعید نیس که از پادشاهی به گدایی برسین و مجبور شید پیش بقیه دست دراز کنین. اگه از اون دسته افردی هستین که فکر می کنین همیشه پول واسه خرج کردن دارین، سخت در اشتباه هستین. حواس تون باشه با اعتمادبه نفس کاذب، خیلی طول نمی کشه که رفاه زندگی تون به فلاکت تبدیل شه. اگه به پولدار شدن فکر می کنین، بد نیس مقاله ۲۴ پند وارن بافت واسه پولدار شدن رو هم بخونین.

اعتمادبه نفس: همه کتاب رو واسه امتحان یاد می گیرم

اعتمادبه نفس کاذب: فقط یک فصل از کتاب رو واسه امتحان یاد می گیرم

همه ما همکلاسیایی داشته ایم که وقتی سر جلسه ی امتحان حاضر می شدن، ادعا می کردن فقط یک فصل از کتاب رو خونده ان، این در حالیه که هیچ میانبری واسه یاد گرفتن منابع امتحانی وجود نداره، چون همه فصلای کتاب مهم هستن.

اعتمادبه نفس: انتقادات بقیه رو با آغوش باز قبول می کنم و از انتقادات شون در جهت اصلاح کردن اشکالاتم کمک می گیرم

اعتماد به نفس کاذب: به انتقادات بقیه هیچ اهمیتی نمی دم، چون من خودم بهترین هستم

شهامت اخلاقی افراد رو میشه با انتقاد کردن از اونا سبک و سنگین کرد. طرز برخورد ما با انتقادات بقیه، شخصیت مون رو نشون می ده. مطمئن باشین اگه انتقادات بقیه رو با دید مثبت نگاه کنین، خیلی به بهتر شدن تون کمک می کنن. اما اگه سعی کنین انتقادات بقیه رو نشنوید و خودتون رو به کَر بودن بزنین، یعنی آدم مغروری هستین و با این رَویه هیچوقت در زندگی تون پیشرفت نخواهید کرد.

شخصیت

منبع : indiatimes