مشاور مالی کیست؛ آشنایی با وظایف و نحوه کارکرد مشاور مالی 

 

ممکنه تا به حال درمورد وظایف و مسئولیتای مشاور مالی (Financial Advisor) کنجکاو شده باشین؛ اینکه مشاور مالی با پول شما چه می کنه، چه جوری درمورد سرمایه گذاریای مختلف و نتایج اونا تصمیم میگیره و بهترین کارکرد رو واسه شما انتخاب می کنه. این مقاله به طور دقیق وظایف مشاور مالی و نحوه ی کارکرد اونو تشریح می کنه.

پول-نام-تصویر

 

مشاوران مالی وظایف زیادی دارن و با توجه به شرایط فعلی شما ازنظر مالی و اهدافی که واسه آینده درنظر دارین، پیشنهادای خود رو واسه سرمایه گذاری ارائه می کنن. بعد از خوندن این مقاله، درمورد مراحل مشاوره و اینکه مشاوران مالی چه جوری بهترین سرمایه گذاری رو واسه شما انتخاب می کنن، اطلاعات دقیقی به دست میارید.

مشاور مالی: برنامه ریز، مربی، شریک

مشاور مالی واقعا، شریک برنامه ریزی شماس. مثلا، ممکنه شما تصمیم بگیرین خونه ای ویلایی واسه تفریحات تون بخرین یا دوره ای رو در دانشگاه خصوصی واسه ده سال آینده بگذرونین. واسه رسیدن به این اهداف، به کسی نیاز دارین که واسه تحقق این برنامه ها به شما در برنامه ریزی کمک کنه. اینجا درست همون جاییه که نیاز به مشاور مالی رو احساس می کنین. انتخاب درست یک مشاور مالی، بسیار حیاتیه.

برنامه-ریزی

شما و مشاور مالی ای که انتخاب کردین، همراه با هم، موضوعات مختلف رو بررسی می کنین؛ مثل اینکه باید چقدر پول پس انداز کنین، چه نوع حساب بانکی باز کنین، چه نوع بیمه ای داشته باشین و هم برنامه های پرداخت مالیات رو بررسی می کنین.

علاوه براین، مشاور مالی نقش یک مربی رو بازی می کنه. بخشی از وظیفه ی مشاور مالی اینه که به شما کمک کنه تا هر اون چیزی که در راه رسیدن به هدف تون هست، شناسایی کنین و اونو بشناسین. مراحل آموزش، ممکنه شامل اطلاعات جزئی و مشاورهای دقیق درمورد موضوعات مالی باشه. در شروع، ممکنه این مشاورها و بحثای آموزشی فقط درمورد پس انداز و سرمایه گذاری باشه. ولی وقتی شروع به پیشرفت می کنین، مشاور مالی، شما رو در درک پیچیدگیای سرمایه گذاری، بیمه و مسائل مربوط به مالیات کمک می کنه.

قدم اول در مشاوره ی مالی، باخبر شدن از وضعیت سلامت مالی شماس. اگه به درستی ندانید که درحال حاضر چه شرایطی دارین، نمی تونین واسه آینده برنامه ریزی کنین. سوال نامهای مفصلی هست که با تکمیل اونا می تونین واسه باخبر شدن از وضعیت مالی خود به مشاور مالی کمک کنین. اینطوری، مشاور مالی اطمینان پیدا می کنه که به همه اطلاعات لازم دست پیدا کرده و چیزی رو از قلم نینداختهه.

سوال نامه ی مالی ساده

مشاور مالی با شما صحبت می کنه تا درمورد داراییا، بدهیا، درآمد و هزینه هاتون به نتایج روشنی برسه. جدا از اینکه این، در سوال نامه، منابع درآمد آینده و مستمریایی که بعدا خواهید گرفت و سرمایه گذاریای دراز مدت مشخص شده. همه سرمایه گذاریا، مستمریا، هدایا و منابع درآمد فعلی و مورد انتظار در این سوال نامه فهرست شده و واسه اونا در آینده برنامه ریزی می شه.

مؤلفه مربوط به سرمایه گذاری در این سوال نامه بیشتر بر موضوعات ذهنی تمرکز داره؛ مثلا میزان خطر پذیری یا تحمل خطر و ظرفیت خطر. آگاهی کلی درمورد ظرفیت و تحمل خطر، به مشاور کمک می کنه که زمان مناسبی رو واسه تخصیص داراییا تعیین کنه. ، ازطریق سوال نامها به مشاور خود این امکان رو میدید که ترجیحات شما در سرمایه گذاری رو بشناسه.

در آزمایش ساده، موضوعات دیگری هم گذاشته شده؛ ازجمله اطلاعات لازم درمورد بقیه موضوعات مدیریت مالی مثلا مسائل مربوط به بیمه یا وضعیت مالیاتی. مشاور مالی باید درمورد طرحای املاک که درحال حاضر واسه خودتون درنظر دارین، اطلاعات کافی داشته باشه. باید با بقیه اعضای تیم تصمیم گیری مثلا حسابداران و وکلای شمام در رابطه باشه. زمانی که شما و مشاور مالی، به کمک هم از وضعیت فعلی مالی و جایگاه خود و برنامه های آینده آگاهی کامل پیدا کنین، آماده هستین که همکاری خود رو شروع کنین و به اهداف مالی خود برسین.

مشاور مالی، همه این اطلاعات ساده رو بررسی و در قالبی طرح کامل ارائه می کنه.

طرح مالی (Financial Plan)

طرح مالی رو باید به عنوان نقشه راه واسه آینده اقتصادی خود درنظر بگیرین. این طرح با نکات کلیدی به دست اومده از سوال نامه ی ساده شروع می شه و وضعیت مالی فعلی تون رو خلاصه می کنه. این نکات شامل مواردی ازجمله ارزش خالص، داراییا، بدهیا، سرمایه در گردش و سرمایه نقده. علاوه براین، طرح مالی شامل خلاصه ای از اهدافیه که شما و مشاور مالی درمورد اونا بحث و تبادل نظر کردین و واسه ادامه مسیرتون درنظر گرفتین.

بخش بررسی و بررسی این سند طولانی به چند موضوع مختلف تقسیم می شه که شامل تحمل خطر، جزئیات طرحای مربوط به املاک، وضعیت خانوادگی، بیمه های بلندمدت و بقیه مسائل مالی مربوط به زمان حال حاضر و آیندهس.

طبق ارزش خالص موردانتظار و درآمدهای آینده در زمان بازنشستگی، طرح مالی بهترین و بدترین شرایطی که ممکنه در آینده پیش بیاد رو مثل سازی می کنه. اینطوری، می تونین از قبل، خودتون رو واسه سخت ترین شرایط آماده کنین.

بعد از اینکه طرح مالی رو به همراه مشاور خود بررسی کردین و در صورت ضرورت، تغییرات لازم رو ساختین، واسه اجرای طرح آماده میشید.

مراحل اجرایی طرح مالی

مشاور مالی با درنظر گرفتن تحمل خطر و ظرفیت خطر، واسه تخصیص داراییا تصمیم گیری می کنه. تخصیص داراییا، سرفصلی واسه مشخص کردن درصد مشارکت داراییای مختلفه و نشون می ده که چه مقدار از دارایی به کدوم بخش اختصاص پیدا می کنه و نمای کلی از پورتفوی مالی شما رو در برمی گیرد. سبد سهام یا پرتفوی ( Portefeuille) ترکیبی مناسب از سهام یا بقیه دارایی هاس که سرمایه گذار، اونا رو خریداری کرده. هدف از تشکیل سبد سهام، تقسیم کردن خطر سرمایه گذاری بین چند سهمه؛ اینطوری، سود یک سهم می تونه ضرر سهام دیگر رو جبران کنه.

هر فردی که خطر گریزتر باشه، سهم بیشتری در داراییای ثابت داره و هر فردی که خطر پذیر باشه، سهم بیشتری در سهام و بقیه روشای سرمایه گذاری داره. همه این موارد با توجه به سن وسال شما و زمانی که تا هنگام بازنشستگی دراختیار دارین، تغییر می کنه.

هر شرکت و مؤسسه ی مشاوره ی مالی، هنگام خریدوفروش داراییای مالی، هماهنگ با سیاستای سرمایه گذاری شرکت عمل می کنه. مراحل انتخاب نوع سرمایه گذاری بین شرکتای مختلف، متفاوته. بعضی از مشاوران مالی با یک شرکت سرمایه گذاری کار می کنن و سرمایه های خود رو به یک تأمین کننده محدود می کنن. درحالی که یه سریای دیگه از اونا ممکنه از منابع مختلف مثلا سرمایه گذاریا و سهامای شخصی، اوراق قرضه و بقیه شکلای مختلف داراییای مالی استفاده کنن.

شما به عنوان یک مشتری باید بدونین که برنامه ریز و مشاورتان چه پیشنهاد ای داره و به چه دلیل. تموم مواردی که باید بدین با دقت زیرنظر بگیرین. حتما از مشاور بپرسید که به چه دلیل اینجور سرمایه گذاری رو پیشنهاد می کنه و اینکه خود مشاور واسه این کار، کمیسیونی دریافت می کنه یا نه.

پیشنهادای مالی شرکتا و مشاورهای مختلف با توجه به خطر پذیری و شرایط هر فرد ارائه می شه. مثلا مردی ۵۰ ساله رو درنظر بگیرین که ارزش خالص کافی واسه زمان بازنشستگی جمع آوری کرده و تمایل داره که سایستای حفظ سرمایه رو در پیش بگیره. مشاوران مالی به این فرد پیشنهاد می کنن که ۴۵ درصد در سهام و ۵۵ درصد در داراییای ثابت، سرمایه گذاری کنه. در مقابل، یک زن ۴۰ ساله رو درنظر بگیرین که ارزش خالص محدودتری داره و تمایل داره که واسه بهبود شرایط مالی خود، خطر سرمایه گذاریای مختلف رو قبول کنه. واسه اینجور فردی با این شرایط، مشاوران مالی ۷۰ درصد سرمایه گذاری در سهام، ۲۵ درصد دارایی ثابت و ۵ درصد سرمایه گذاری جانشین رو پیشنهاد می کنن.

اینطوری، سیاستای سرمایه گذاری شرکت مشاوره مالی با توجه به نیازای فعلی و آینده شما و با توجه به اهداف و افق مالی ای که درنظر دارین، پیشنهادای خود رو ارائه می کنه.

نظارت همیشگی بر زندگی و شرایط مالی شما

یکی از وظایف مشاوران مالی، نظارت همیشگی بر شرایط اقتصادی شماس. به طور منظم، توضیحات و اطلاعاتی درمورد شرایط فعلی تون از طرف مشاور مالی دریافت می کنین. واسه اینکه میزان پیشرفت و اهداف تون رو بازبینی کنین، به طور منظم با مشاورتان جلسات گفت وگو دارین. ایجاد رابطه ازطریق ویدئو چت می تونه تعداد دفعات این جلسات رو بیشتر کنه.

وقتی در زندگی خود با تغییر کلی ای روبرو میشید که می تونه در وضعیت اقتصادی تون اثر بزاره، حتما باید اونو با مشاور مالی درمیان بذارین.

سخن آخر

همه مشاوران مالی به یک اندازه دارای مهارت و تبحر در ارائه مشاورهای مالی نیستن و شک نداشته باشین خدمات مشابهی ندارن. پس قبل از مراجعه به هر مشاور، حتما تحقیق کنین تا بهترین مشاور رو انتخاب کنین؛ مشاوری که بتونه نیازای برنامه های مالی تون رو شناسایی کنه و در راه رسیدن به اهداف مالی، یار و همراه تون باشه. قبل از انتخاب هر فرد به عنوان مشاور مالی، حتما مجوزها و گواهی نامهای اونو بررسی کنین و درمورد ساختار درآمدی مورد توجه اون مشاور، اطلاعات دقیق به دست بیارین.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *