مراقبت از مو با ۶ پیشنهاد ای که درخششی خاص به ظاهرتون می بخشد 

 

همه ما در زندگی مون کمه کم یک زن رو می شناسیم که موهایی سالم، پرپشت و بسیار منظم داره. انگار همین حالا از یکی از بهترین سالنای آرایش بیرون اومده باشه. شکی نیس که این فرد صبح کمی زودتر از خواب بیدار می شه تا به موهاش برسه، سشوار بکشه، از اجناس مراقبتی، و شونِه ی دندانه بزرگ و مخصوص باز کردن گره مو استفاده کنه. اون هیچوقت اجازه نمی ده موهاش از فرط خشکی، بدحالت، آسیب دیده و شکننده به نظر برسن. خیلی از ما این زن رو تشویق می کنیم (و کمی هم بهش غبطه می خوریم). هیچوقت نمی شه که ما هم مثل اون باشیم چون که زندگی مون پرمشغله و بی نظمه و اوقات فراغت مون هم مهم تر از اینه که اونو واسه رسیدگی به موهایمان صرف کنیم. اما با راهکارهایی ساده می تونیم در برنامه روزانه مون زمانی واسه مراقبت از مو اختصاص دهیم. فارغ از نوع مو، این راهکارها واسه همه تاثیردارن. با پیروی از این بایدها و نبایدها موهایی سالم تر، سرحال تر و منظم تر دارین و می تونین با ریزش مو خداحافظی کنین.

۱. موهاتون رو بیشترین حد دو تا سه بار در هفته بشورید

هر چند وقت یک بار باید موها رو بشوییم؟ این پرسشیه که صنعت اجناس مراقبت از مو همیشه با اون روبرو بوده. کارشناسان فکر می کنن خوبه از دفعات اون کم کنیم. هر چقدر هم که دل تون بخواد موها ظاهری تمیز داشته باشن بازم شستن هر روزه ی اون اشتباهه.

دن شارپ (Dan Sharp) یکی از متخصصین مد و پیرایش در نیویورک که مشتریانش بازیگران مطرح هالیوود هستن باور داره: «چربیای طبیعی مو در حفظ حالت، رطوبت و نرمی مو نقش مهمی دارن، وقتی هر روز موها رو بشوییم، مواد شیمیایی موجود در شامپوها این چربیا رو از بین می برن. غدد چربی زیر پوست سر با تصور اینکه موها چربی طبیعی خود رو از دست دادن، واسه حفظ سلامت مو چربی بیشتری تولید می کنن. اون وقته که هرچه بیشتر موها رو بشورید، چرب تر می شن. پس حواس تون باشه حتی اگه هر روز حموم می کنین، موها رو بیشترین حد دو تا سه بار در هفته بشورید.

موهای رنگ شده رو بیشتر از حد نشویید

مسئله شستشوی موها در مورد موهای رنگ شده که با شستشوی زیاد درخشندگی خود رو از دست میدن، اهمیت بیشتر پیدا میکنه.

تریسی کانینگهام (Tracey Cunningham) متخصص رنگ مو می گه «بزرگترین اشتباه، شستشوی هر روزه ی موهای رنگ شده. شامپویی مناسب واسه موهای رنگ شده بخرین، پیشنهاد می کنم از شامپوهایی استفاده کنین که در برابر اشعه ی خورشید مقاوم هستن و هر چند روز یک بار با شستشو با این نوع شامپوها و استفاده از حالت دهندهای مناسب، موها رو سرحال و سالم نگه دارین.

فراموش نکنین: موها رو هر روز با شامپو نشویید. شامپو با از بین بردن چربی، نرمی و خوش حالتی موها رو از بین می بره.

به نوع موها و روش زندگی خود توجه داشته باشین

میزان شستشوی موها به نوع مو هم بستگی داره. می تونین از آرایشگر خود یا متخصص پوست و مو درباره نوع موهاتون بپرسید. چربی یا خشکی موها به میزان ترشح چربی پوست سر بستگی داره.

دکتر دوریس دی (Dr. Doris Day) متخصص پوست می گه «اگه موهاتون مجعده می تونین بین شستشوی موها فاصله بیشتری بندازین. اما موهای لَخت و صاف زودتر چرب می شن و زودتر نیاز به شستشو دارن. اگه موهای فوق العاده لختی دارین شاید نمی تونین بیشتر از دو روز بین شستشوی موها فاصله بذارین.

روش زندگی، مثلا ورزش هر روزه، هم در میزان شستشوی مو مؤثره. البته حتی در این صورت هم راه های مناسبی واسه کاهش دفعات شستشوی موها هست. می تونین فقط موها رو آب بکشین و از شامپو استفاده نکنین.

شاید تصور اینکه بعد از ورزش دوش بگیرین اما موها رو با شامپو نشویید براتون غیرممکن باشه اما واسه پاک کردن عرق احتیاجی به استفاده از شامپو نیس. عرق و نمک حاصل از اون با شستشو با آب خالی هم پاک می شن و احتیاجی به استفاده از شامپو و از بین بردن چربی مو نیس.

از شامپوهای خشک استفاده کنین

در آخر اگه می خواید دفعات شستشوی هفتگی مو رو کم کنین، با شامپوهای خشک دوست باشین. شامپوی خشک به شکل پودر با پایه آرد برنج یا ذرته که بدون استفاده از آب، چربی مو رو کم می کنه. گروهی از محققین فکر می کنن از آنجایی که شامپوهای معمولی چربی طبیعی پوست رو از بین می برن شامپوهای خشک می تونن گزینه بهتری باشن.

اگه موهای خیلی چربی دارین می تونین به جای شستشوی روزانه موها، از شامپوهای خشک استفاده کنین. اگه اجازه بدین شامپوی خشک روی موهاتون بمونه و با شونِه زدن اونو از روی موها پاک نکنین، به موهاتون حجم می ده. عباوه بر این، شامپوهای خشک به بازسازی ریشه ، نوک مو و حفظ رطوبت موها کمک می کنه.

۲. موها رو با آب داغ نشویید و فقط به پوست سر شامپو بزنین نه به انتهای موها

نوبت که به شامپو زدن می رسه بیشتر ما موها رو بالای سرتون جمع می کنیم، حجم خیلی از شامپو روی اون می ریزیم و موها رو چنگ می زنیم اما این روش و زیاده روی در استفاده از اجناس شستشوی مو، بیشتر از اونکه مفید باشه، به موها آسیب می زنه.

سلامت، درخشندگی و زیبایی موها از حموم شروع می شه. پس سعی کنین از شامپو و نرم کننده ی متناسب با نوع موها و میزان آسیب دیدگی اون استفاده کنین. حجم شامپویی که باید واسه شستشوی استفاده کنین به طول و ضخامت موها بستگی داره. معمولا مقداری شامپو به اندازه یک سکه ی کوچیک واسه حجم متوسطی از مو کافیه. موهای بلند به کمی شامپوی بیشتر نیاز دارن.

هدف شستشوی پوست سره نه انتهای موها

نه تنها میزان شامپوی مصرفی، بلکه محل استفاده از شامپو هم مهمه. پس حواس تون باشه، شامپو رو فقط به کف سرتون بزنین، نه به نوک تارهای موها، چون آب شامپو رو به نوک تارهای مو میرسونه و لازم نیس اون قدر شامپو بریزین که نوک مو رو هم بشورید.

واسه کمک به گردش خون، پوست سر رو ماساژ بدین

ماساژ پوست سر بین شامپو زدن، میزان گردش خون زیر پوست رو افزایش می ده و به سم زدایی پوست سر کمک می کنه. داشتن موهایی سالم و محکم، ظاهر شما رو بهتر جلوه می ده. استفاده درست از شامپو و نرم کننده در این بین نقش بسیار مهمی داره. بین شامپو زدن، پوست سر رو ماساژ بدین تا به گردش خون در این ناحیه کمک کنین.

از آب داغ دوری کنین

آب دوش رو کمی خنک تر کنین، شستن پوست سر با آب داغ، چربی و رطوبت موها رو از بین می بره، موهای خشک گره می خورن، و پس شکننده تر می شن.

۳. پیش از استفاده از نرم کننده، آب اضافی موها رو بگیرین

اینکه از چه نرم کننده ای، با چه کیفیتی و چیجوری استفاده می کنین بسیار مهم تر از مرحله شامپو زدنه. پس حواس تون باشه. سعی کنین از نرم کنندهای با کیفیت موجود در بازار استفاده کنین، و یادتون باشه همیشه موها رو بعد از استفاده از نرم کنندها و ماسک مو خوب بشورید به ویژه اگه موها آسیب دیده و رنگ شده باشن.

تریسی کانینگهام می گه «به سلامت موهای رنگ شده ی خود و کیفیت رنگ مو اهمیت بدین. افرادی که موهای سالمی دارن در خونه و با کمک درمانای خونگی به موهای خود بیشتر می رسن. معمولا مردم اون قدر که به نگهداری از لباسای گرون خود اهمیت میدن واسه موهایشان ارزش قائل نیستن.»

استفاده از نرم کننده وقتی اهمیت بیشتری پیدا میکنه که موهای کلفت تر و مجعدتر داشته باشین. پس به این نکته هم توجه کنین.

موهای بسیار فرفری که معمولا زیاد گره می خورن، نیاز به نرم کننده ای قوی تر داره. منظور این نیس که باید نرم کننده رو مدت بیشتری روی موها قرار بدیم بلکه باید از نرم کننده ای واسه این نوع مو استفاده کنیم که رطوبت و پروتئین از دست رفته رو بهش برگرداند. واسه استفاده از نرم کننده یا باید از گرما کمک بگیرین یا نرم کننده رو در حموم به موها بزنین و اجازه بدین کل زمان حموم روی موها بمونه. می تونین بعد از استفاده از بعضی نرم کنندها و ماسکا، مو رو با کلاهی پلاستیکی بپوشونین یا با گرما سشوار کمی موها رو گرم کنین تا نرم کننده اثر بیشتری داشته باشه.

شستن نرم کنندها موضوع بسیار مهمیه. سعی کنین اونو با آب از روی موها بشورید ولی هیچوقت واسه شستن نرم کننده از شامپو استفاده نکنین.

قبل از استفاده از نرم کننده، با حوله کمی آب موها رو بگیرین

بعد از شامپو و قبل از استفاده از نرم کننده کمی آب موها رو بگیرین چون اگه مو خیلی خیس باشه اجازه نمی ده نرم کننده به مغز ساقه ی مو نفوذ کنه و روی اون اثر بزاره. پس رطوبت مورد نیاز مو بهش بازنمی شه و سرحال و براق به نظر نمی رسه. اگه زمان تون محدوده کمه کم آب اضافی موها رو با فشار دست بگیرین چون مویی که از آب اشباع شده باشه، ظرفیتی واسه پذیرش مواد دیگر نداره و تغذیه نمی شه.

نرم کننده رو به ریشه ی مو نزنید، فقط نوک موها رو با اون بپوشونین

هیچوقت نرم کننده رو به کف سر و ریشه ی مو نزنید چون باعث می شه پوست سر زودتر چرب شه.

خوبه توجه داشته باشین در چه زمانی موهاتون بیشتر خشک می شه. هنگام ورزش، عرق می کنین. عرقی که روی موها می شینه باعث از بین رفتن رطوبت اون، و پس باعث خشکی موها می شه. پس پیش از رفتن به باشگاه یا ورزش، به ویژه در فصل تابستون، موها رو کمی مرطوب کنین و از نیمه ی ساقه ی مو تا نوک اونو نرم کننده بزنین. هنگام حموم بعد از ورزش موها رو با آب بشورید تا نرم کننده از روی اون پاک شه. اینطوری درخشندگی مو رو حفظ می کنین و اونو هیدراته و مرطوب نگه می دارین. البته واسه هیدراته نگه داشتن موها بهتره موها رو در خطر تابش نور آفتاب هم قرار ندین.

۴. موها رو دوبار در روز از ساقه به ریشه برس بزنین

موی سالم نیاز به برس کشیدن منظم داره اما مراقب باشین با شونِه زدن به موها آسیب نزنید.

واسه داشتن موهایی سالم، براق و بدون گره باید اونا رو یک بار صبح و یک بار قبل از رفتن به رختخواب حدود یک دقیقه شونِه بزنین.

موقع شونِه زدن با موهاتون مهربون باشین. وقتی با آرامش با موهاتون رفتار کنین اونا هم با درخشندگی و زیبایی خود لطف شما رو جبران می کنن.

آرامش

واسه موهای مرطوب از شونِه استفاده کنین و اونا رو برس نزنید

وقتی موهاتون خیس باشن، ضعیف تر، شکننده تر و آسیب پذیرتر هستن. سعی نکنین موها رو با کشیدن یا تکون دادن حوله روی سر خشک کنین، عوضش هر قسمت از موها رو به آرامی لای حوله فشار بدین تا آب اضافی اون گرفته شه. موها رو هنگامی که رطوبت داره برس نزنید، از شونِه ای دندانه بزرگ استفاده کنین و اول ساقه و نوک مو و بعد قسمتای بالاتر رو شونِه کنین.

اول پایین مو رو برس بزنین

همونجوریکه اشاره کردیم اول ساقه و نوک موها بعد قسمتای بالاتر و ریشه ی مو رو برس بزنین چون برس زدن از ریشه ، به مو آسیب می زنه و باعث کنده شدن موها می شه.

هنگام استفاده از سشوار از برس مناسب استفاده کنین

در خونه هنگام استفاده از سشوار از برسای گرد مخصوص، و واسه حالت دادن و درست کردن موها از شونه هایی که دم باریک دارن، کمک بگیرین.

برس مو رو تمیر نگه دارین

برس موی کثیف که پر از مو و چربی باشه محل مناسبی واسه رشد و افزایش شکلای مختلف باکتریای مضره. پس حواس تون باشه برس مو رو کمه کم یک بار در ماه با محلول جوش شیرین و آب ولرم بشورید. استفاده از یک مسواک کهنه می تونه به شما کمک کنه حتی از شر موها و پرزهای ریز روی برس هم خلاص شید.

پس واسه حفظ دووم برس مو هم که شده، منظم اونو تمیز، و تموم موهای چسبیده بهش رو جدا کنین. می تونین به جای جوش شیرین از آب ولرم و کمی شامپو استفاده کنین.

۵. واسه خشک کردن یا حالت دادن موها از گرما بالای سشوار استفاده نکنین و سشوار رو به موها نچسبونید

بدترین کاری که می تونین در حق موهاتون بکنین خشک کردن موها با گرما بالا و بیشتر از حده. اگه می خواید از خشک شدن و آسیب دیدن مو پیشگیری کنین بهتره بدونین باید چقدر و چیجوری از سشوار استفاده کنین. از طرفی بهتره قبل از استفاده از سشوار از اجناس محافظ مو در برابر گرما استفاده کنین.

از وسایلی که با گرما به موها حالت میدن استفاده نکنین

هر چه زودتر وسایلی که با گرما به موها حالت میدن، کنار بذارین. ابزاری مثل اتوی مو، بابلیس و شکلای مختلف فرکنندها یا حالت دهندهای مو و حتی سشوار هم از این قانون مستثنی نیستن. این وسیله به مغز ساقه ی مو آسیب می رسانند و اجازه نمی دن رنگ مو ثابت بمونه و مو سلامت و تازگی خود رو حفظ کنه.

می تونین از اسپریای حالت دهنده روی موای مرطوب استفاده کنین، و شب با همین وضعیت بخوابید تا صبح با موهایی خوش حالت و مواج از خواب بیدار شید.

از طرفی می تونین به جای استفاده ی روزانه از وسیله های گرمایی، تنها بعضی وقتا اونا رو به کار ببرین و در مواقع دیگر از روشای متفاوت واسه آراستن موها استفاده کنین. با این کار از موها در برابر آسیبای احتمالی محافظت می کنین.

از اجناس درمانی و محافظ مو استفاده کنین

همیشه قبل از خشک کردن موها از اجناس محافظت مو در برابر گرما استفاده کنین. کافیه به اندازه یک نخود از اجناس مراقبتی به ساقه ی موها بزنین. اینطوری رطوبت مو رو حفظ می کنین و این مواد باعث می شن پوشش خارجی مو خنک بمونه.

بهتره واسه خشک کردن موها به جای گرما از حوله استفاده کنین یا پیش از استفاده از وسیله گرمایی، اجناس محافظ مو مثل شکلای مختلف اسپریای موجود در بازار رو به کار ببرین تا به حفظ رطوبت و محافظت بیشتر از موها کمک کنین.

قبل از استفاده از سشوار کمی صبر کنین تا آب موها گرفته شه

اگه کمی صبر کنین تا موهاتون از حالت خیسی ساده دربیاد دیگر لازم نیس واسه خشک کردن موها از گرما بالا استفاده کنین. کمه کم پونزده دقیقه موها رو در حوله بپیچید. با این کار می تونین سشوار رو روی گرما پایین بذارین و موها رو خشک کنین.

در هر صورت سشوار رو روی گرما بالا نذارین کافیه گرما اونو طوری تنظیم کنین که اگه به پشت دست تون خورد نسوزید.

سشوار رو با فاصله از موها نگه دارین

وقتی موهاتون رو با سشوار خشک می کنین خیلی مراقب گرما سشوار باشین به ویژه اگه تار موهای شما نازکه حتما سشوار رو چند سانتی متر دورتر از موها بگیرین.

حواس تون باشه بین سشوار کشیدن نباید دهانه ی سشوار رو به موهاتون بچسبونید و بهتره سشوار رو رو به پایین و با فاصله ۱۰ سانتی متری از موها نگه دارین. واسه همین اینکه خودتون موهاتون رو سشوار بکشین کار راحتی نیس. خیلی از افراد سشوار رو مایل به موها نگه می دارن که باعث می شه مو وز کنه و دیرتر حالت بگیره.

مو رو به دور تکون بدین

هنگام سشوار موها، واسه رسیدن به بهترین حالت لازمه کمی موهاتون رو به دور تکون بدین. سشوار موها در خونه اون قدرها هم سخت نیس. همین طور که سشوار رو نگه داشته اید، سرتون رو به آرامی به بالا و پایین تکون بدین. هر چه بیشتر موها رو تکون بدین حجم موها بیشتر به نظر می رسه. پس از اونکه ۸۰ درصد موها خشک شد، دوباره سر رو صاف نگه دارین، موها رو قسمت کنین و سشوار بکشین تا موها نرم و خوش حالت شن. واسه حالت دادن به انتهای موها بیشتر دقت کنین. ده سانت آخر موها در حالت داشتن مو بسیار مهمه. برس و سشوار رو تا انتهای مو حرکت بدین و واسه حالت دادن بهش وقت بذارین. فرقی که این روش سشوار کشیدن ایجاد می کنه، چشمگیره.

باید همیشه سشوار رو حرکت بدین تا گرما در یک نقطه متمرکز نشه. پیشنهاد می کنیم موها رو به چند قسمت تقسیم، و با چند عدد کلیپس بزرگ یا گیره از هم جدا کنین. هر قسمت رو به ترتیب و جداگونه حالت بدین. از پشت موها و خط گردن شروع به سشوار کنین و تا تاج سر بیایید، اینطوری یک قسمت رو چند بار گرما نمی بدین.

واسه رسیدن به نتیجه بهتر، همونجوریکه باد سشوار به موهاتون می خوره سر مخصوص براشینگ مو رو جدا کنین و سشوار رو به طرف ریشه موها نگه دارین. واسه اینکه موها صاف تر شه، از سر مخصوص براشینگ و برسای گرد مخصوص استفاده کنین.

۶. روغن کرچک، روغنای مخصوص مو و شامپوی خشک رو امتحان کنین

معمولا همه متخصصین آرایش و پیرایش مو، اجناس مخصوصی دارن که درباره اونا به کسی توضیح نمی دن اما از این اجناس واسه حالت دادن موهای شما استفاده و حیرت زده تون می کنن. اینجا می خواهیم پیشنهادایی درباره استفاده از بعضی اجناس مراقبت و حالت دهنده ی مو رو با شما درمیان بذاریم.

روغنای مخصوص مو جزو اجناس مراقبت از مو هستن که طرفداران بسیاری در بین آرایشگران دارن. مثل روغنای مخصوص صورت که چربی پوست رو متعادل نگه می دارن، روغنای مو هم اثر مشابهی بر موها دارن. البته منظورمان استفاده ی بی روش از این اجناس نیس اما دلیلی هم نداره اگه موهای چربی دارین از این روغنا بترسید. این روغنا کاری می کنن که موها پیش از حد خشک نشه، واسه همین غدد چربی بیشتر از حد ترشح نمی شن و اینطوری میزان ترشح چربی در پوست سر تنظیم می شه.

اسپریای مو مثل نمک و فلفل غذا هستن، وقتی به مو اضافه می شن، کار شما به پایان می رسه. ممکنه این اسپریا موها رو چسبنده و بدحالت کنن. واسه همین واسه شروع از اسپریای ملایم استفاده کنین. مقداری از اونو روی دست تون بریزین و با اون وز و گره موها رو برطرف کنین.

واسه آراستن موها به مقدار کمی از این اجناس نیاز دارین پس با مقدار کم شروع کنین.

خیلی از آرایشگران حرفه ای علاقه خاصی به روغن کرچک دارن. اونا فکر می کنن با مقدار کمی روغن کرچک و شامپوی خشک، میشه تازگی مو رو تا دو روز بعد هم حفظ کرد. روغن کرچک نرم کننده ای عالی و مغذی واسه پوست سره. به ویژه واسه افرادی که موهای نازک و بسیار شکننده دارن.

می تونین از روغن کرچک واسه درخشندگی موها روی ساقه و محل رویش موهای جوون استفاده کنین. این روغن همونجوریکه گفتیم موها رو خوب تغذیه می کنه و رنگ مو رو به مدت طولانی تری ثابت نگه می داره.

منبع : stylist