گفتار درمانی چیه؟

 

اگه کودک شما از ناتوانیای گفتاری مثل مشکلاتی در تلفظ کلمات رنج می بره، گفتار درمانی می تونه رشد زبانی، رابطه و مهارتای زبانی کاربردی کودک شما رو بهتر کنه.

گفتار درمانی روشی درمانیه که گفتار کودک و توانایی اونو در درک و استفاده از زبون، حتی در رابطه غیرکلامی، بهتر کنه. کارشناسان گفتار، یا آسیب شناسان گفتار و زبون افراد متخصصی هستن که این خدمات رو ارائه میدن. گفتار درمانی از دو بخش تشکیل می شه: اول تمرین دادن دهن واسه تولید اصوات و در آخر شکل دادن کلمات و جمله ها (با توجه به بیان، روانی کلام، و تنظیم بلندی صدا)؛ و دوم درک و بیان گفتار (با توجه به استفاده از زبون به شکلای نوشتاری، تصویری، بدنی، علائم و استفاده از زبون از راه سیستمای ارتباطی جور واجور مثل رسانه های اجتماعی، کامپیوتر ، و تبلت). ، کارشناسان این بخش نقش زیادی در درمان مشکلات بلع اجرا می کنن که جزءِ مشکلات تغذیه هم به حساب میاد.

کودک من به گفتار درمانی احتیاج داره؟

ممکنه که بعضی از کودکان، تلفظی عالی داشته باشن یا حتی زودتر از دیگر هم سالان خود قادر به خوندن شده باشن، ولی با اینحال واسه بهبود زبون کاربردی خود احتیاج به گفتار درمانی داشته باشن، زبون کاربردی یعنی فرایند استفاده ی درست از زبون گفتاری و زبون بدن واسه مصارف روزمره مثل خواسته کردن، مکالمه داشتن، و دوست یابی در موقعیتای اجتماعی. از دیگر دلایلی که کودک رو نیازمند گفتار درمانی می کنه میشه به مشکلات پزشکی مثل آسیب مغزی یا عفونت که ممکنه روی توانایی اونا واسه ایجاد رابطه اثر داشته باشه، اشاره کرد. یکی دیگر از دلایل گفتار درمانی، وجود ناتوانیای قابل تشخیص مثل سندروم داونه. گفتار درمانی معمولا در سنای کم شروع می شه و می تونه تا زمانی که کودک به مدرسه میره و رابطه نوشتاری رو یاد می گیره هم ادامه پیدا کنه.

متخصصین آسیب شناسی گفتار و زبون چه می کنن؟

آسیب شناسان گفتار و زبون، علم آموزانی رو که در خوندن و بیان منظورشان به شکل نوشتاری مشکل دارن، شناسایی می کنن. کیتی اوهلر (Kathy Oehler) از آسیب شناسان گفتار و زبون و یکی از نویسندگان کتاب «از نوشتن بدم میاد» می گه: مشکلات زبانی می تونن تأثیر زیادی بر توانایی نوشتن کودکان داشته باشن. کودک واسه نوشتن اول باید ایده های خود رو در غالب کلمات بگه و بعد اون کلمات رو در جمله جایگذاری کنه. همین طور مشکلات زبانی باعث می شن که درک و دنبال کردن دستور العمل واسه کودکان مشکل شه. متخصص مربوطه می تونه به کودکان کمک کنه تا این مهارت ها رو در خود تقویت کنن. معمولا کارشناسان واسه درمان مستقیم، شرایط رو آزمایش می کنن و به معلمان مشاوره میدن تا بتونن کلاسای غنی تری برگزار کنه. درمان می تونه هم به شکل فردی و هم به شکل گروه های کوچیکی از افرادی با مشکلات مثل اجتماعی و ارتباطی، انجام شه. در هر صورت هدف متخصص اینه که استفاده از زبون رو خوب کنه، و کودکان رو در دوست یابی و کسب موفقیت بیشتر در مدرسه کمک کنه.

برنامه های گفتار درمانی

ملانی پوتوک (Melanie Potock) متخصص آسیب شناسی زبون و گفتار می گه: آسیب شناسان زبون و گفتار نه تنها مشکلات بیان، زبون و درک رو آزمایش و حل می کنن، بلکه بعضی از اونا روی بلع و غداخورن هم تمرکز دارن. اون باور داره خیلی از کودکانی که به سختی حرف میزنن مشکلاتی در غذاخوردن هم دارن. درسته که اولین موردی که به ذهن میاد کودکان با نیازای خاص هستن، ولی مشکلات صحبت کردن و غذا خوردن در بقیه کودکان هم مشهوده. هر دو عمل حرف زدن و بلعیدن جنبه های حرکتی بسیار ظریف زبون، فک و لبه ها رو در هماهنگی کامل یا همدیگه درگیر می کنن که همیشه هم کار خیلی راحتی نیس!

ممکنه کارشناسان واسه این کار از اسباب بازیای فوت کردنی و سوتا استفاده کنن و از کودکان بخوان تا مسابقه ی “پنبه فوت کنی” بذارن و به این صورت ماهیچه های مورد استفاده در حرف زدن و غذا خوردن رو تقویت کنن. نیای رنگی، مسواکای موزیکال و حلقه های حباب ساز، راه حلای سرگرم کننده ی دیگری هستن که به کودکان کمک می کنن تا حسای جور واجور رو در دهن شون تحمل کنن.

آموزش کاربرد زبون

آسیب شناسان زبون و گفتار با کودکانی کار می کنن که در درک نشونه های اجتماعی، فهمیدن بقیه، و استفاده از کلمات و زبون بدن واسه ایجاد رابطه موثر و پیدا کردن دوست، دچار مشکل هستن. میشل گارسیا وینر (Michelle Garcia Winner) و دکتر پاملا جی کروک (Pamela J Crooke) آسیب شناسان گفتار و زبون و از نویسندگان کتاب «Socially Curious and Curiously Social» معتقد ند: بخش کاربردی زبون و رابطه شامل مسائل مربوط به رابطه اجتماعیه، زبون اجتماعی هم یکی از این مسائله، ولی تنها مسئله این بخش نیس. دریافت اطلاعات اجتماعی واسه فرآوری کردن و جواب دادن به نشونه های غیر کلامی که از پس زمینه گفت وگو، مردم و زبون اونا به دست بین، واسه علم آموزانی که مشکلاتِ یادگیری اجتماعی دارن، واقعا مشکله. این مسائل شامل طیف مریضی اوتیسم، ناتوانی در یادگیریِ غیرکلامی، مشکلِ زبون کلامی، مشکل بیش فعالی، کمبود تمرکز و چیزای دیگه ای به جز اینا می شن. این علم آموزان می تونن تحت درمانی به نام تفکر اجتماعی قرار بگیرن که به اونا رابطه بین طرز تفکر و رفتار و طرز واکنش بقیه رو یاد می گیره.

درمان کودکانی که مشکل صحبت دارن

کودکانی که به دلیلای زیادی قادر به صحبت کردن نیستن، به روشای ارتباطی دیگری نیازمندند. درمانای ساده و متخصصین زبون و گفتار در مقطع پیش دبستانی به کودکان (و والدین اونا) یاد میدن که تصاویر و زبون اشاره ی ساده چیجوری به اونا در ایجاد رابطه کمک می کنن.

کودکانی که به مدرسه می رن ممکنه بتونن از کامپیوتر یا تبلت واسه ایجاد رابطه استفاده کنن، این وسیله ها از برنامه های تبدیل متن به صدا استفاده می کنن. لویس برادی (Lois Brady) نویسنده ی کتاب «نرم افزارهای واسه اوتیسم» میگه: تکنولوژی صفحه های لمسی، مثل گوشیای هوشمند و تبلت به علم آموزان این امکان رو می ده که با استفاده از همون وسایل جالبی که همکلاسی هاشون دارن، رابطه برقرار کنن و به اهداف شخصی خود برسن. متخصصین گفتار درمانی می تونن از این وسیله ها استفاده کنن تا مهارتای زبانی و کلامی رو از راه تشویق و همراه کردن کودکان به اونا بیاموزند.

پیدا کردن خدمات درمانی گفتار و زبون

متخصصین گفتار و زبون در بعضی مدرسهای دولتی حضور دارن تا شرایط علم آموزان رو آزمایش کنن و درمانای مناسب ارائه دهند. ممکنه که والدین ترجیح بدن به متخصصینی مراجعه کنن که در شرایطی استاندارد، گفتار درمانی انفرادی ارائه میدن. از مشاور مدرسه یا دکتر خونواده خود بخواهید تا گروه هایی رو به شما معرفی کنن که اعضای اون کودکانی با سن و مشکلات رشدی مثل کودک شمان.

خونواده

منبع : parents.com