قدم به قدم تا پایان بی عدالتی جنسیتی

 

بی عدالتی جنسیتی به معنای برتری یک جنس بر دیگری سوای درنظر گرفتن شایستگیای اوست.همونطور که پیداست این روش مقابل شایسته سالاریه و نتیجه اش نابودی استعدادهای میلیونا دختر در طول تاریخه،استعدادهایی که اگه کشف و شکوفا میشدند ما حالا در جهانی متفاوت زندگی میکردیم، شاید اگه یک دختر زاغه نیشین میتوانست به مدارج بالای پزشکی برسه تاحالا درمان ایدز و سرطان رو پیدا کرده بود،شاید یک دختر اگه مدرسه میرفت تاحالا پرفروش ترین کتاب قرن رو نوشته بود، رکورد دوی سرعت رو شکسته بود و صدها مثال دیگر!

واسه درک بهتر فرض کنین اگه پدر مریم میرزاخانی میگفت “آخه دختر رو چه به ریاضیات؟ بهتره کلاس گلدوزی بری” و یا پدر آنگلا مرکل بهش میگفت “سیاست محیط بسیار خشنیه و جای موجود لطیفی مثل تو نیس”، الان وضعیت چه جوری بود؟

واسه ازمیان برداشتن بی عدالتی جنسیتی باید از خودمون شروع کنیم،از کارایی ساده که کم اهمیت بنظر میرسه ولی اگه همه،همیشه به اونا پایبند باشیم بی عدالتی جنسیتی به تاریخ خواهد پیوست.

۱٫بی عدالتی رو در هرجایی نفی کنین

قدم اول رو وردارین و هرجایی که بی عدالتی میبینید اعلام کنین و اعتراض کنین بی توجه به اینکه اون بی عدالتی درظاهر به نفع شماس یا به ضرر شما.بی عدالتی در هرجا و به هر شکلی که باشه به ضرر همهه!

اگه مرد هستین و در یک شرکت با امتیاز مرد بودنتان استخدام میشین خوشحال نباشید چون اگه بی عدالتی یکجا توجیه شه یعنی در دیگر جاها هم قابل توجیه؛پس اگه وارد شرکت شدید و دیدید همکار شما نصف شما کار میکنه ولی ۳برار دستمزد داره حق ندارین ناراحت شید چون شما قبلا یه بار بی عدالتی رو پذیرفته بودین.

۲٫تموم زنا با هم برابرند!

بله! همه آدما با هم برابرند و این یعنی همه زنا هم با هم برابرند و باید از نظر حقوقی همه رو به یک چشم دید، نمیشه واسه خواهر خودتون بهترین شغل و مدرک تحصیلی رو بخواهید ولی به همکلاسی یا همکار دختر خودتون طعنه بزنین که “زن رو چه به اینکارا!”.

۳٫آموزش،آموزش،آموزش

ذهن بچه ها مثل کاغذ سفیدیه که هرآنچه رویش بنویسین تا همیشه باقی میماند و به سختی پاک میشه.

موثرترین قدم واسه پاک کردن بی عدالتی جنسیتی اینه که از خود و خونواده خودتون شروع کنین! بین بچه دختر و پسر خود هیچ فرقی نذارین و به اونا آزادی عمل بدین تا به دنبال علایق و استعدادهایشان برن.

خونواده

از همون بچگی به اونا با رفتار و گفتارتان یاد بدین که دختر و پسر صرف نظر از تفاوتای فیزیکی هر دو انسانند و حقوق برابر دارن.

به این دور باطل که قرن هاست زندگی میلیونا نفر رو تباه کرده فکر کنین و باافتخار کسی باشین که این حلقه رامیشکند و نمیگذارد خونواده خودش دستخوش بی عدالتی شه.

۴٫ کلیشه ها و باورهای نخ نما درباره جنسیتا رو دور بریزین

“زنها رانندگی بلد نیستن،حسودند، زیاد حرف میزنند،زیادی احساساتی ان، مردها شلخته ان، هوسبازند و …”

همه ما ده ها جمله در این قالب درباره هم زنان و هم مردها شنیده ایم، بعضی از اونا اونقدر تکرار شدن که خیال میکنیم با یک آزمایش علمی ثابت شدن!

مردونگی یا زنونگی یک قالب از پیش تعریف شده از طرف جامعه نیس و واقعا بیشتر ماه ها اصلا در این قالبا جای نمیگیریم،اصلا به چه دلیل باید در این قالب که نمی دونیم کی تعریف کرده، خودمون رو به قیمت محدود و رد کردن کسی که واقعا هستیم بگنجانیم؟؟

همه مردها فوتبال دوست ندارن،همه زنها عاشق رنگ صورتی نیستن و باور کنین این هیچ اشکالی نداره.

خودتون و اطرفیانتان رو بخاطر قرار نگرفتن در این قالبا سرزنش نکنین و بذارین هرکسی خودش باشه.

۵٫به تغییر باور داشته باشین، شما خیلی مهم هستین!

خود شما به تنهایی و اقدامای کوچیک و درظاهر بی اهمیتی که واسه از بین برداشتن بی عدالتی جنسیتی می کنین بسیار مهم هستن،اصلا خودتون رو دست کم نگیرید!

شما با تربیت یک نسل نو و آگاهی رسانی به دور وبریا تون چه در گفتگوهای روزانه و چه در شبکه های اجتماعی اثر بسیار بزرگ و عمیقی دارین، شاید درظاهر قابل دیدن و اندازه گیری نباشه اما مطمئنا پرقدرت و اثر میذاره.

به این اصل باور داشته باشین که هرگونه تبعیضی چه جنسیتی،چه نژادی و…غیرانسانیه و در زندگی خود همیشه واسه کنار زدن اون مصمم باشین و ناامید نشید.