معرفی شکل های مختلف سبکای رهبری؛ سبک رهبری شما کدوم یکه؟ 

 

 

سبکای رهبری لوین

در سال ۱۹۳۹، گروهی از محققان به سرپرستی کورت لوین (Kurt Lewin) تحقیقی با هدف شناسایی سبکای مختلف رهبری انجام دادن. در حالی که در تحقیقات دیگر سبکای بیشتری شناسایی شده بود، اما این تحقیق روی سه سبک مهم رهبری متمرکز بود.

در این تحقیق، علم آموزان رو در سه گروه با رهبران اقتدارگرا، مشارکتی و تفویضی قرار دادن. در این گروه ها یک پروژه هنری انجام شد و رفتار کودکان در واکنش به این سبکای رهبری زیر نظر محققان بررسی شد. محققان به این نتیجه رسیدن سبک «رهبری مشارکتی» در الهام بخشیدن به پیروان خود واسه داشتن کارکرد بهتر، اثر بیشتری داشته.

حال نگاه دقیق تری به این سه سبک لوین میندازیم:

رهبری اقتدارگرا (استبدادی)

کیم جونگ اون (Kim Jung-un) – رهبر کره ی شمالی

رهبران اقتدارگرا (که به اونا رهبران مستبد هم گفته می شه)، به روشنی انتظارات خود رو از کاری که باید انجام شه، زمان انجام دادن کار و نحوه ی انجام اون مشخص می کنن. این سبک رهبری خیلی متکی بر فرمون رهبر و کنترل پیروانه.

بین رهبر و بقیه اعضا، فرق واضحی هست. رهبران اقتدارگرا به شکل جداگونه و بدون نظرخواهی از بقیه اعضای گروه تصمیم گیری می کنن.

محققان فهمیدن که تصمیم گیری در سبک رهبری اقتدارگرا، خیلی خالی از خلاقیته. لوین نتیجه گرفت که تغییر از سبک رهبری اقتدارگرا به سبک مشارکتی، سخت تر از حالت برعکس اون (یعنی تغییر از سبک رهبری مشارکتی به سبک رهبری اقتدارگرا) است.

خلاقیت-خلاقانه

رهبری اقتدارگرا در شرایطی خوب جواب می ده که زمان کمی واسه تصمیم گیری در اختیار باشه، به تصمیم گیری سریع و اقدام قاطع نیاز باشه و رهبر نسبت به بقیه اعضا، علم و آگاهی بیشتری داشته باشه. با این حال، سبک استبدادی معمولا فضایی به درد نخور و حتی از روی دشمنی به وجود میاره که بعضی وقتا باعث شورش پیروان علیه رهبران سلطه گر می شه.

رهبری مشارکتی (دموکراتیک)

آنگلا مرکل (Angela Merkel) – صدراعظم آلمان

در تحقیق لوین مشخص شد رهبری مشارکتی (که به عنوان رهبری دموکراتیک هم شناخته می شه)، معمولا مؤثرترین سبک رهبری حساب می شه.

رهبران مشارکتی اعضای گروه رو راهنمایی می کنن، خودشون هم در فعالیتای گروه شرکت می کنن و به اعضا اجازه اعلام نظر میدن. طبق تحقیق لوین، کودکان حاضر در گروه مشارکتی بهره وری کمتری نسبت به گروه اقتدارگرا داشتن، اما مشارکت اونا کیفیت بالاتری داشت.

رهبران مشارکتی اعضای گروه رو به مشارکت تشویق می کنن اما حق خود واسه تصمیم پایانی در مراحل تصمیم گیری رو محفوظ می دارن. اعضای گروه هم خود رو در فرایندها موثر می کنن و انگیزه و خلاقیت بیشتری از خود نشون میدن. رهبران مشارکتی مایل هستن پیروان اونا احساس کنن که بخش مهمی از تیم رو تشکیل میدن و همین موضوع به بالا رفتن میزان تعهد به اهداف گروه کمک می کنه.

رهبری تفویضی (آزادمنشانه)

هربرت هوور (Herbert Hoover) – رئیس جمهور آمریکا

محققان به این نتیجه رسیدن کودکانی که در گروه رهبری تفویضی بودن، نسبت به دو گروه دیگر بهره وری کمتری داشتن. کودکان این گروه خواستهای بیشتری از رهبر داشتن، همکاری کمتری نشون می دادن و در انجام کار به شکل جداگونه ضعیف بودن.

یک رهبر تفویضی اعضای گروه رو بسیار کم راهنمایی می کنه (یا اصلا راهنمایی نمی کنه) و از طرف دیگر تصمیم گیری رو بر عهده ی خود اعضای گروه می ذاره. در حالی که این روش در شرایطی خوبه که اعضای گروه از کارشناسان خبره باشن، اما بیشتر اینجور سبکی باعث می شه نقشا خوب تعریف نشن و انگیزه ای واسه اعضا وجود نداشته باشه.

لوین فهمید که سبک رهبری تفویضی منجر می شه که موقع بروز مشکل، همه همدیگه رو به خاطر اشتباهات مقصر بدونن، گروه به درستی هدایت نشه، مسئولیتای فردی موردقبول قرار نگیرند و پیشرفت کار به کمه کم برسه.

نظرها در مورد سبکای رهبری لوین

راث بس (Ruth Bass) و برنارد ام. بس (Bernard M. Bass) در کتاب خود با عنوان «راهنمای رهبری بس: تئوری، تحقیق و کاربردهای مدیریتی (۲۰۰۸)» میگن که دید منفی و حتی تحقیرآمیزی در مورد رهبری اقتدارگرا هست. رهبران اقتدارگرا بیشتر افرادی کنترل کننده و متعصب توضیح می شن در حالی که اونا ویژگیا و تواناییای مثبتی مثل تأکید کردن بر قوانین، مسئولیت پذیری و نظم و انضباط دقیق رو هم دارن؛ اما این خصوصیات به اندازه ویژگیای منفی اونا دیده نمی شه.

در حالی که رهبری اقتدارگرا شک نداشته باشین بهترین گزینه واسه هر شرایطی نیس، اما می تونه در شرایطی که پیروان به هدایت بیشتری نیاز دارن و قوانین و استانداردها باید مو به مو اجرا شن، به کار بیاد.

راث بس و برنارد بس اشاره دارن که در رهبری مشارکتی، پیروان در مرکز توجه قرار دارن و این سبک یک راه و روش موثر واسه حفظ رابطه با دیگرونه. افرادی که زیر نظر اینجور رهبرانی کار می کنن خوب با شرایط کنار بین، از همدیگه پشتیبانی می کنن و هنگام تصمیم گیری با بقیه اعضای گروه مشورت می کنن.

بقیه مدلا و سبکای رهبری

سبک رهبری تغییر گرا

این سبک معمولا به عنوان مؤثرترین روش رهبری شناخته می شه. سبک رهبری تغییر گرا اول در آخرای ده ۱۹۷۰ تشریح شد و بعدا مفاهیم اون به وسیله برنارد ام. بس گسترش پیدا کرد. توانایی انگیزه دادن و الهام بخشی به پیروان و اِعمال تغییرات مثبت در گروه، از ویژگیای کلیدی این سبک رهبری حساب می شه.

رهبران تغییر گرا بیشتر افرادی با هوش هیجانی بالا، پرانرژی و مشتاق هستن. اونا نه تنها خود رو در کمک به گروه واسه رسیدن به اهداف پایبند میدونن، بلکه به اعضای گروه هم در بالا بردن پتانسیلای شون کمک می رسانند.

در تحقیقی مشخص شد که این سبک از رهبری باعث کارکرد بهتر و رضایت گروهی بیشتری نسبت به بقیه سبکای رهبری می شه. طبق نتایج تحقیقی دیگر، سبک رهبری تغییر گرا احساس خوشحالی و نشاط رو در بین اعضای گروه بالا می بره.

سبک رهبری تبادلی

سبک رهبری تبادلی به رابطه رهبرـ پیرو به عنوان یک تبادل نگاه می کنه. شخص با قبول کردن نقشی به عنوان عضو گروه، اطاعت از رهبر رو قبول می کنه. در خیلی از شرایط، همین موضوع در مورد رابطه کارفرماـ کارمند هم صادقه که در اون کارمند در قبال انجام وظایف، دستمزد دریافت می کنه.

یکی از مهم ترین امتیازات این سبک رهبری اینه که در این سبک، نقشا به روشنی تعریف می شن. افراد میدونن که چه کاری باید بکنن و در قبال به انجام رساندن کار خود چی دریافت می کنن. در این صورت، شرایطی واسه رهبر جفت و جور می شه که در صورت ضرورت سرپرستی و هدایت بیشتری بر تیم خود داشته باشه. اعضای گروه هم ممکنه به خاطر دریافت پاداش، کارکرد بهتری از خود به نمایش بذارن. یکی از بزرگ ترین مشکلات سبک تبادلی، از بین رفتن زمینه های بروز خلاقیت و تفکر خارج از گوده.

سبک رهبری موقعیتی

تئوریای رهبری موقعیتی بر اثر قابل توجه محیط و شرایط بر سبک رهبری تأکید دارن.

سبکای رهبری هرسی و بلانچارد

مدل هرسی (Hershey) و بلانچارد (Blanchard) یکی از معروف ترین تئوریای موقعیتیه. این مدل که اول در سال ۱۹۶۹ منتشر شد، ۴ سبک اصلی رهبری رو تشریح می کنه:

  1. سبک گفتاری: در این سبک، به افراد گفته می شه که چه کاری باید بکنن.
  2. سبک فروش: در این نوع سبک، رهبر باید پیروان خود رو به روی آوردن به نظرات و ایده های خود قانع کنه.
  3. سبک مشارکتی: در این سبک، به اعضای گروه اجازه داده می شه تا نقش فعال تری در مراحل تصمیم گیری اجرا کنن.
  4. سبک تفویضی: در سبک تفویضی، رهبر راه و روش نبود دخالت رو در پیش میگیره و به اعضای گروه اجازه می ده تا بخش اعظمی از تصمیمات رو خودشون بگیرن.

سبکای رهبری بلانچارد

بعدا، بلانچارد مدل ساده ی هرسی-بلانچارد رو گسترش داد. اون در مدل خود بر تأثیرگذاری سطح مهارت و تواناییای پیروان بر سبکی که رهبران باید در پیش بگیرن تأکید داشت. بلانچارد ۴ سبک یادگیری رو به توضیح زیر توضیح نمود.

  1. سبک دستوری: سبک دستوری به معنای دستور دادن و انتظار اطاعت داشتنه اما هیچ گونه راهنمایی و مساعدتی وجود نداره.
  2. سبک مربی گری: در این سبک فرمونای زیادی صادر می شه اما رهبران رفتاری حمایت کننده در پیش می گیرن.
  3. سبک حمایتی: در این سبک، کمک زیادی به پیروان می شه اما دستورات زیادی در کار نیس.
  4. سبک تفویضی: در این سبک هدایت و پشتیبانی خیلی از طرف رهبر اِعمال نمی شه.

منبع : verywell

جلسات کاری رو تبدیل به وسیله موفقیت خود کنین


۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *