مستثنیات دین طبق قانون جدید چیه؟ 

 

اگه بخوایم تعریفی از معنی مستثنیات دین بگیم، با مراجعه به ترمینولوژی حقوق می بینیم که در تعریف اون اینجور نوشته شده: «اموالی که برابر قانون موقع اجرای احکام و قرار یا سند رسمی مشمول مقررات اجرا نبوده وتوقیف نمی شه و به ضرر مالک مدیون به فروش نمی رسه».

 

در این مصوبه موارد مشمولِ عنوان مستثنیات دین به توضیح زیره:

  1. منزل مسکونی که عرفا در شأن محکوم علیه در حالت اعسار اون باشه؛
  2. اثاثیه ی مورد نیاز زندگی که واسه رفع حوائج لازم محکوم علیه و افراد تحت تکفل اون لازمه؛
  3. آذوقه ی موجود به قدر نیاز محکوم علیه و افراد تحت تکفل اون واسه یه مدت که عرفا آذوقه ذخیره می شه؛
  4. کتب و وسیله علمی و تحقیقاتی واسه اهل علم و تحقیق متناسب با شأن اونا؛
  5. وسایل و وسیله کار کسبه، پیشه وران، کشاورزان و بقیه اشخاصی که واسه امرار معاش لازم اونا و افراد تحت تکفلشان ضروریه؛
  6. تلفن مورد نیاز مدیون؛
  7. مبلغی که در جدا از اینکه عقد اجاره به عنوان قرض به موجر پرداخت می شه، مشروط بر اینکه پرداخت اجاره بها بدون اون موجب عسر و حرج شه.

اشاره چند نکته در این رابطه ضروریه:

در صورتی که خونه مورد نیاز محکوم علیه، زائد بر نیاز و شأن اون باشه، دادورز مجاز به ضبط و فروش اینه. اینطوری که وجه حاصل از فروش رو به دو بخش تقسیم می کنه، بخشی واسه خرید خونه مناسب به وسیله محکوم علیه و بخشی واسه پرداخت بدهی اون. اما عموما دادگاها از اقدامات این چنینی پرهیز می کنن و تنها اگه محکوم علیه دو باب منزل مسکونی داشته باشه، واسه ضبط یکی از اون دو، اقدام می کنن.

در مورد خودرو هم برابر نظری که به وسیله اداره کل حقوقی قوه قضائیه مطرح شده، خودرو جزو مستثنیات دین نیس و تنها تاکسی که حتما وسیله امرارمعاشه، قابل ضبط نیس و دیگر وسایل نقلیه حتی اگه واسه مسافرکشی هم استفاده شن، جز مستثنیات دین نیستن و قابل ضبط ان.

در مورد تلفن منزل یا گوشی موبایل دادگاه باید به تشخیص برسه. اگه عرفا واسه کسائی در وضعیت و موقعیت شغلی و اجتماعی محکوم علیه تلفن منزل یا گوشی موبایل لازم یا به عنوان وسیله کار باشه، جز مستثنیات دین هست، اما اگه بیشتر از یک خط تلفن باشه به نظر می رسه قابل ضبط باشه.

در مورد ودیعه ی خونه هم نباید میزان اون بالاتر از عرف باشه و اگه اینجور باشه میزان بالاتر از عرف قابل توقیفه.

کلا تصمیم دادگاه صادرکننده ی حکم لازم الاجرا، در مورد تشخیصِ مستثنیات دین بودنِ مال ضبط شده، دستور تلقی می شه و قطعی و غیرقابل اعتراضه.

  • در مورد این مسئله یک مشکل مطرحه؛ به موجب قانون، طلب کار مکلفه اموال بدهکار رو به دایره ی اجرای احکام معرفی کنه که این چیزی غیرمنطقی و غیرمعقوله؛ به خاطر این که بیشتر افراد از داراییا و حسابای بانکی همدیگه بی خبر هستن. و در جامعه ی امروزی متأسفانه به خاطر سقوط اخلاقی، افراد حاضر به پرداخت دیون خود نیستن؛ بخاطر این، بدهکار به محض باخبر شدن از اقدامات طلبکار واسه دریافت دین، عموما اقدام به انتقال اموال خود به نزدیکان و بیشتر اعضای خونواده خود می کنن تا موقع ارسال اجراییه، خود رو معسر نشون بدن و مدعی شن به جز مستثنیات دین، چیز دیگری ندارن.
  • خونواده

تهیه شده در: chetor.com


۱

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *