مسائلی که والدین قبل از هر نوع آموزشی به فرزندان شون باید بدونن 

 

به این جمله جالب دقت کنین: «آب وهوای بد وجود نداره، لباس پوشیدن بد و نامتناسب با آب وهوا هست». اگه به عمق این جمله توجه کنین، متوجه میشید که رفتار ما در شرایط مختلف، حال وهوای شرایط و روزگارمون رو می سازه.

این موضوع درباره تربیت و رفتار با فرزندان هم هست. در دنیایی که فناوری همه چیز رو محاصره کرده و والدین در سعی هستن تا فرزندان خود رو همه فن حریف بار بیارن، داستان کمی رقابت برانگیز می شه. رفتار والدین امروزی با فرزندان صحیحه؟ میدونن که در هر آب وهوایی چه لباسی مناسب فرزندشانه؟ والدین در اینجور دنیایی باید بعضی وقتا مکث کنن و از خود سؤالاتی کنن. پس این مقاله رو بخونین و ببینین «۷ کاری که به عنوان والدین باید انجام بدین، ولی اونا رو انجام نمی بدین» چیه؟

چیزایی رو که باید از خودتون بپرسید مرور کنین

زندگی پرسرعت و آمیخته به تکنولوژیِ این روزها باعث شده تا بعضی چیزها به دست فراموشی سپرده بشن. اگه شمام فرزندی دارین که واسه تربیت و رشد درست اون برنامه ریزی می کنین، بهتره بعضی وقتا از خود بپرسید:

برنامه-ریزی

 • اگه بچه ها به جای بازی «پرندهای عصبانی» یا همون انگری بردز معروف، بعضی وقتا به آسمان و پرندهای واقعی نگاهی کنن، بهتر نیس؟
 • اگه مهدهای کودک فضایی طبیعی داشته باشن و مسئولان شون به باغ و باغچها اهمیت بدن و بچه ها رو در این فضا تربیت کنن، بهتر نیس؟
 • اگه مدارس به جای آزمونای استاندارد و قوانین سخت، بر طول تعطیلات بچه ها اضافه کنن، بهتر نیس؟
 • اگه کودکانی خوشحال و آزاد داشته باشیم، کودکانی که به دنبال تجربه های جدید هستن و روح شون در ظرف تنگ مقررات و قوانینِ زاده ی عُرف نمی گنجد، بهتر نیس؟

بازی کودکان یکی از بهترین منابع آموزشی مستنده. با وجود این والدین از این منبع ایده آل و راهنمای مناسب استفاده نمی کنن. مثلا به بازی کردن بچه ها دقت کنین؛ محدود کردنای مختلفی که واسه بازی درون و بیرون خونه واسه بچه ها هست به یاد بیارین. در بین بازی خیلی چیزها رو میشه به بچه ها یاد داد و اطلاعات زیادی هم درباره اونا گرفت. آلیسون گوپنیک (Alison Gopnik) استاد روان شناسی و فلسفه دانشگاه برکلی کالیفرنیاه. اون می گه: «متأسفانه کودکان امروزی آزادی لازم واسه تجربه بازیای لذت بخش رو ندارن. والدین و سیاست گذاران آموزشی هر روز کودکی اونا رو محدودتر می کنن. مثلا همین پیش دبستانی یکی از نمونه های محدود کردن کودکانه. سعی واسه اسیر کردن کودکان در چهارچوبا و قوانین در سنای پایین، فشار زیادی بر اونا ایجاد می کنه. بازیای ظاهری، بازیایی هستن که با الگوبرداری از زندگی واقعی از طرف کودکان انجام می شن. این بازیا نقش بسیار مهم و لازم در رشد و پیشرفت هوش آدما دارن».

کودکی-نام-تصویر

به جای نگرانی به تجربه های حاصل از بازی توجه کنین

«بازی در کنار ساحل واسه من تجربه ای فوق العاده ای بود. من و هم بازی ام به دنبال سنگ ریزهای برابر و شکل هم می گشتیم، اونا رو با دقت نشونه گیری می کردیم (در مورد اندازه گیری خیلی چیزها دست گیرمون می شد)، سطلایی رو وارونه می کردیم و به عنوان سنگر در این جنگ شنی استفاده می کردیم. باید مواظب همه چیز می بودیم و از سنگر محافظت می کردیم و… . همه اینا خلاقیت زیادی می خواست. من نگران کلاسای رنگارنگ تابستونی نبودم و مادرم هم فشاری بر من وارد نمی کرد».

خلاقیت-خلاقانه

اما این روزها بیشترِ بچه ها امکان بازی کردن رو در ساحل، پارکا، جنگل، زیر برف و باران و… ندارن. همه چیز در تبلتا و رایانها خلاصه شده. والدین و سیستم آموزشی، آموزشای مختلف رو از سنای پایین شروع می کنن و اهمیت یادگیری و تجربه های اجتماعیِ بازیای آزاد و خوشحال رو از یاد بردن؛ بازیای خوشحال و آزاد با دوستان، رشد تخیل و کشف چیزای مختلف و… .

فراموش کردن و کم توجهی به بازیای فیزیکی و در محیط باز نتیجه منفی و نامناسب دیگری هم داشته: بچه های امروزی اضافه وزن زیادی دارن، چون جنب و جوش شون کمه و بیشتر در حالت سکون به سر می برن.

اهمیت بازیای ظاهری و… رو جدی بگیرین

مک گِر (McGurk)، روزنامه نگار و بلاگریه با اصالت هندی. اون در سوئد بزرگ شده و ۲ بچه ۴ و ۷ ساله داره. مک گِر، فرزندانش رو از آمریکا واسه یه مدت به سوئد می بره، چون باور داره: «طبیعت در سوئد تنها مفهومی ذهنی واسه آموزش در «روز طبیعت» نیس، بلکه طبیعت با زندگی مردمِ اونجا آمیخته».

در سوئد، شرایط تجربه رابطه با محیط و طبیعت خیلی زیاده و امکان بازی کردن در مراکز و محیطای طبیعی واسه کودکان هست. در این بازیا، کودکان می تونن کنجکاوی خود در مورد محیط و طبیعت رو ارضا کنن و از بازیای واقعیِ فیزیکی که توأم با تجارب اجتماعیه، لذت ببرن. امکان یادگیری از راه تجربه های واقعی و لمس عناصر طبیعی میسره. حتی آلودگی و میکروب هم می تونه باعث پیشرفت توانِ شناختی و یادگیری کودکان بشه.

مک گِر از روش تربیتی کودکان در سوئد بسیار راضیه. سوئدیا به ایجاد تجربه های واقعی از برخورد با محیط دور و بر بهره زیادی می برن. مثلا دوست دارن که فرزندان شون خوابیدن در محیط باز رو در زمستون تجربه کنن و برخلاف جوامع دیگر از اینکه اَنگ «والدین بی فکر و بد» بخورند، هراسی ندارن.

بچه ها رو در حصار آموزش بی هدف قرار ندین

اگه دقت کرده باشین، این روزها بیشتر بچه ها به کلاسای موسیقی مختلف، آموزشای جورواجور هنری و… می رن. خیلی از این کودکان علاقه و استعدادی در موردای تحمیلی از طرف والدین ندارن. این آموزشای اجباری باعث شده تا بچه ها بیشتر اوقات خود رو در منزل، آموزشگاه و بقیه محیطای بسته بگذرونن. مثلا در آمریکا، فقط ۱۰ درصد از بچه ها هر روز، تجربه گذراندن اوقات در بیرون از محیط بسته و ساختمانا رو دارن.

در بیشتر کشورها، بچهایی که حتی زیر ۲ سال هستن، از تلفنای همراه، تبلت و… واسه بازی و تماشای ویدئو استفاده می کنن. بیشتر کودکان زیر ۴ سال وسیله ای الکترونیکی مختص خود رو دارن که بدون هیچ گونه نظارتی از طرف والدین، از اون استفاده می کنن.

البته رواج استفاده از وسایلی مثل تبلت و… در همه جوامع و کشورها بسیار افزایش پیدا کرده، اما در محیطایی مثل سوئد که علاقه و دوستی با طبیعت بسیار مهم و مطرحه، والدین اجازه نمی دن که تکنولوژی روح و جسم کودکان شون رو تصرف کنه و وسیله ای واسه گذراندن اوقات شون بشه. اونا به تکنولوژی به چشم وسیله و وسیله یادگیری نگاه می کنن.

پیشنهادای کارشناسان واسه تربیت بهتر رو بشناسین

۱. واسه رابطه با محیط بیرونی برنامه ریزی کنین

 • برنامه هایی واسه فعالیتای بیرون از خونه و رابطه با محیط زیست و… ترتیب بدین. از همون زمان کودکی این برنامه ها رو یکی از اولویتای خود قرار بدین تا واسه بچتون به عادت تبدیل بشه. لازم نیس تجربه های رابطه با محیط زیست چیزی عجیب وغریب در حد گذر از رودخانهای خروشان و… باشه؛ مشاهده یک هزارپا از نزدیک هم واسه تشکیل این رابطه کافیه.

۲. چشم وهم چشمی رو کنار بذارین

 • کودکی رو واسه بچتون ساده کنین. از چشم وهم چشمی با بقیه پرهیز کنین. پُر کردن اوقات کودک با برنامه هایی که با این هدف تنظیم شدن و فقط می خوان اون از بقیه عقب نیفتد، پیش از اونکه اثرات مثبتی بسازه، تخریب کننده و مضر هستش.

۳. دوستدار محیط زیست باشین

 • این روزها حفاظت از محیط زیست یکی از مهم ترین مسئولیتای بشره که کمتر بهش توجه می شه. توجه و مراقبت از طبیعت نقش بسیار مهمی در رشد فرزندان تون داره. واسه اینکه فرزندی با نگاهی نگرانی مند نسبت به طبیعت تربیت کنین باید خودتون هم دوستدار محیط زیست باشین. به ۳ موضوع مهم توجه کنین و نگاه فرزندان تون رو هم به این موضوعات جلب کنین: صرفه جویی، مصرف مناسب، بازیافت.

۴. به بچتون اجازه بدین تا تموم لحظات ناب رو خوب احساس کنن

 • سخت گیریای بی مورد رو کنار بذارین. اجازه بدین کودک تون با شادمانی و آزادی در طبیعت بدود و بازی کنه و همیشه درباره کثیف نشدن لباسا و نظافت و… تذکر ندین.

۵. از استقلال دادن به کودکان نهراسید

 • درسته که خطرات زیادی در بیرون از خونه فرزندان تون رو تهدید می کنه و باید مراقبت و توجه بسیاری به خرج بدین، اما با این طرز تفکر اجازه ندین که کودک تون وابسته و ضعیف بار بیاد. باید تحت نظارت و توجه دقیق شما، بعضی وقتا تجربه استقلال در محیط بیرون از خونه رو به بچتون آموزش بدین. هر چقدر که کودک بزرگ تر می شه، بهتره استقلال بیشتری رو تجربه کنه.

۶. واسه استفاده از تکنولوژی برنامه ریزی کنین

 • نذارین تموم وقت شما و کودک تون صرف استفاده از تبلت، گوشی موبایل و… بشه. واسه استفاده از تکنولوژی و وسایل این چنینی محدود کردنایی مشخص کنین و برنامه ریزی داشته باشین.

۷. شما آینه کودک تون هستین

 • یادتون باشه که اگه دوست دارین چیزی رو به بچتون آموزش بدین باید اونو در رفتار خود مشخص کنین. با گوشزد کردن کلامی و فقط حرف زدن هیچکی به انجام رفتاری خاص تشویق نمیشه.

  


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *