مسئولیت پذیری با ۱۲ راه حلی که پیشرفت شما رو تضمین می کنه 

 

وقتی وظایفی رو که به شما محول شده و کارایی رو که قول دادین به درستی انجام میدید، همه شما رو به عنوان فردی مسئولیت پذیر و قابل اطمینان می شناسن. این ویژگی واقعا قابل تحسینه چون که خیلی از افراد با کسائی که بی مسئولیت هستن کنار ، وظایف مختلف رو به کسی می سپارند که بتونن بهش اطمینان کنن و به افراد مسئولیت پذیر اعتماد دارن. افراد مسئولیت پذیر واسه انجام وظایف خود احتیاجی به نظارت دقیق ندارن اونا خودشون خوب از وظایف خود آگاهی دارن و بدون هیچ نظارت و تذکری، مسئولیتای خود رو انجام میدن. وقتی همیشه مسئولیت پذیر باشین کم کم به این صفت قابل تشویق شناخته میشید.

قابل اطمینان بودن، احساس خوبی به ما می ده. هم کودکان و هم بزرگسالان دوست دارن که احساس توانایی در انجام وظایف بدون تذکر و نظارت رو تجربه کنن. این ویژگی، عزت نفس رو در فرد زیاد می کنه. کارمندانی که این ویژگی رو دارن، مسئولیتا و وظایف مهم تری به اونا سپرده می شه که این مسئولیتا مقدمه ای واسه ارتقای شغلیه. فرد مسئولیت پذیر، بدون هیچ مشکل و مذمتی از طرف بقیه، از پس وظایف و مسئولیتای خود بر میاد و مسئولیت شکستا و موفقیتای خود رو بر عهده میگیره.

مسئولیت پذیر بودن کار سختی نیس. فقط کافیه در همه کارای خود چند دستورالعمل ساده رو انجام بدین. تک تک این نکات رو به خاطر بسپارید و به کار ببندید، می بینین که کم کم به فرد قابل اطمینان و مسئولیت پذیری تبدیل میشید.

۱. اگه کاری رو قبول می کنین، اونو انجام بدین

اگه وظایفی رو که قبول کردین به درستی انجام ندین و دوستان، خونواده و همکاران خود رو ناامید کنین، اونا دیگر به شما اطمینان نمی کنن. تواناییاتون زمانی جدی گرفته می شن که مسئولیتای خود رو به درستی انجام بدین. اگه پیش از این، خودتون واسه به عهده گرفتن یک مسئولیت پیش قدم نشده اید، اونو امتحان کنین. فرقی نمی کنه که این کار، نوشتن واسه خبرنامه ی مدرسه باشه یا شرکت در یک تیم ورزشی. این کار به شما کمک می کنه تا مسئولیت پذیری رو تمرین کنین، یک برنامه روزانه منظم و دقیق داشته باشین و بهش پایبند باشین. این تعهد و تعهد، در جنبه های دیگر زندگی شمام اثرات مثبت خود رو نشون می ده.

خونواده

۲. ثابت قدم باشین

مسئولیت پذیری شما ارزشی نداره اگه دائم و پیوسته نباشه. شما باید برنامه روزانه ای واسه خودتون تنظیم کنین که بتونین دائم و پیوسته بهش پایبند باشین. وقتی شب امتحان ۸ ساعت همیشه درس می خونین و بعد از امتحان تا یک ماه طرف کتاب درسی نمی رین، این مسئولیت پذیری نیس. یک فرد مسئولیت پذیر کارای خود رو آهسته و پیوسته انجام می ده، مثلا روزی یک ساعت واسه مطالعه درس وقت می ذاره. در مورد بقیه مسائل هم باید این نکته رو رعایت کنین. مثلا بعضی وقتا پیش میاد که به یکی از دوستان مون نیاز داریم و هر روز با اون تماس می گیریم و وقتی مشکل مون حل شد، تا خیلی وقت از اون سراغی نمی گیریم. این ثبات در کارا رو باید در تموم جنبه های زندگی خود وارد کنیم حتی در روابط صمیمی.

۳. بقیه رو مقصر ندانید و مسئولیت کارای خود رو قبول کنین

مسئولیت کارایی رو که انجام میدید، قبول کنین و سعی نکنین واسه اشتباهات خود دنبال مقصر بگردید. با این کار، شما این پیام رو به دنیا می رسانید که کنترل همه بخشای زندگی خود رو در دست دارین و مسئولیت کارای خود رو قبول می کنین. مثلا اگه دیر سر کارتون می رسین، تقصیر ترافیک نیس، خودتون دیر از خونه خارج شدین. البته باید قبول کنیم که زندگی همیشه مساوی نیس. بعضی از افراد نسبت به بقیه، زندگی و شرایط سخت تری دارن. این افراد نمی تونن از پس مشکلات شون بربیایند مگه اینکه اشتباهات خود رو قبول کنن و تغییری در زندگی خود بسازن.

۴. دائم شکایت نکنین

اگه همیشه از همه چیز شکایت کنین و دید منفی به رویدادها و تعاملات زندگی داشته باشین، با مشکل روبرو میشید به ویژه اگه به عنوان یک فرد غرغرو و شاکی شناخته شید؛ کسی که از همه چیز و همه کس، از رئیس و همکارانش گرفته تا وضعیت آب و هوا و قیمت بنزین، دائم شکایت می کنه و غر می زنه. این کار یک روش دیگر واسه مقصر دانستن دنیاست. درسته که شما نمی تونین قیمت بنزین رو تغییر بدین اما این مشکل واسه همه هست. اگه این قضیه واقعا شما رو آزار می ده، می تونین یک دوچرخه بخرین و تا محل کار دوچرخه سواری کنین. اگه هر زمان که تصمیم دارین جمله ای منفی به زبون بیارین، خود رو متوقف کنین و به جای اون، جمله ای مثبت بگید و خوش بینی رو چاشنی کارتون کنین، طرز نگاه بقیه به شما تغییر می کنن.

۵. بهونه نیارین

مثل مورد قبل، در هر شرایطی، عواملی هست که خارج از کنترل ماست. یک فرد بی مسئولیت، ادعا می کنه که این دلایل باعث شکست اون شدن. اما اون در حال بهونه آوردنه و به طور غیرمستقیم این حقیقت رو القا می کنه که فرد مسئولیت پذیری نیس. یکی از عادی ترین جملاتی که در این مواقع افراد به کار می برن اینه که: «می خواستم این کار رو انجام بدهم اما…» همیشه مراقب نحوه ی صحبت کردن خود باشین و مسئولیت کار خود رو گردن بگیرین. دفعه ی بعد که خواستین عذر و بهونه بیارین، بیشتر فکر کنین و اقرار کنین که دلیل نبود موفقیت تون، کم کاری و بی مسئولیتی خودتون بوده. یک فرد مسئولیت پذیر، دلیل اصلی انجام ندادن یک مسئولیت رو پیدا و بهش اقرار می کنه.

۶. صادق باشین و اشتباهات خود رو قبول کنین

اگه زمانی که در انجام مسئولیتی کوتاهی می کنین، اشتباهات خود رو قبول کنین، از این مشکل درس عبرت می گیرین. در این صورت، تموم سعی خود رو به کار می بندید تا در آینده دوباره این اشتباه رو تکرار نکنین. اما اگه اشتباهات خود رو قبول نکنین و به اونا اقرار نکنین، چیزی از تجربه تلخ خود یاد نمی گیرین. پس، در این شرایط، اشتباهات تون رو قبول کنین و با گفتن جملاتی چون «متأسفم، سعی می کنم که این اشتباه در آینده تکرار نشه»، این پذیرش اشتباه رو به آگاهی بقیه برسونین.

جدا از اینکه اینکه باید مسئولیت اشتباهات خود رو قبول کنین بعضی وقتا باید بدونین که همه مشکلات و اشتباهات تقصیر شما نیس و بعضی وقتا عواملی هست که شما کنترلی روی اونا ندارین. مثلا اگه شرکتی که در اون کار می کنین رو به ورشکستگیه، شما به عنوان یک عضو کوچیک این شرکت مقصر نیستین به ویژه اگه وظایف تون رو به درستی انجام داده باشین. روی چیزایی تمرکز کنین که می تونین کنترل اونا رو در دست بگیرین نه عواملی که هیچ دخالتی در اونا ندارین. از استرس قبول کردن مسئولیت اشتباه بقیه پرهیز کنین.

۷. مسئولیتای خود رو مدیریت کنین

واسه یادآوری مسئولیتا و وظایف تون به بقیه اعتماد نکنین و خودتون وظایف محول شده رو مدیریت و واسه اجرای اونا برنامه ریزی کنین. مراقب باشین و کنترل زندگی رو به دست بگیرین.

برنامه-ریزی

۸. وظایف تون رو اولویت بندی کنین

یکی از ویژگیای افراد مسئولیت پذیر اینه که توانایی انجام وظایف مختلف رو دارن. همه ما مسئولیتای زیادی در زندگی بر عهده داریم. نگهداری از بچه، سر زدن به پدر و مادر، وظایف شغلی، پرداخت اقساط و هزاران مسئولیت و وظیفه ی دیگر که بعضی وقتا مجبور میشیم چند تای اونا رو با هم بکنیم. البته انجام دادن چند کار به طور هم زمان همیشه هم ممکن نیس پس باید یاد بگیرین که وظایف خود رو اولویت بندی کنین و به مرور اونا رو با توجه به اولویت و اهمیتی که دارن انجام بدین. اینطوری، بهره وری شما زیاد می شه و مجبور نمی شین بعضی از مسئولیتا رو فدای وظایف دیگر کنین.

۹. قابل اعتماد باشین

اگه چیزی از کسی قرض می گیرین، امانت دار باشین و از اون خوب نگهداری کنین. اگه یکی از همکاران تون رازی رو واسه شما بازگو می کنه، اونو پیش خود نگه دارین. این رفتارها به بقیه ثابت می کنه که شما قابل اعتماد هستین و در شرایط سخت تر و مسائل مهم تر میشه روی شما حساب کرد. جدا از اینکه این باید یاد بگیرین که در شرایط سخت تر چه رفتاری نشون بدین. هنگامی که یکی از نزدیکان، دوستان یا اعضای خونواده خبر بدی دریافت می کنه و با مشکلی روبرو شده، کنار اونا باشین و از اونا حمایت کنین. جدا از اینکه این، واسه اینکه مسئولیت پذیر باشین، باید یاد بگیرین که موقع روبرو شدن با مشکلات، آرامش خود رو حفظ کنین.

آرامش

۱۰. عاقلانه تصمیم بگیرین

سعی کنین در تصمیماتی که می گیرین، قضاوت صحیحی داشته باشین . عاقلانه فکر کنین تا اعتماد بقیه رو جلب کنین. واسه اینکه تصمیم گیری درستی داشته باشین، مهارتای استدلال رو یاد بگیرین و مثل یک متفکر انتقادی فکر کنین.

۱۱. کارا رو به تعویق نیندازید

اگه باید کاری بکنین، پس در اولین فرصت انجامش بدین. یک فرد مسئولیت پذیر، به مهلتا و ضرب الاجلا اهمیت می ده و کارا رو به موقع به انجام میرسونه. انجام دادن وظایف در زمان تعیین شده، نشون می ده که شما مهارت مدیریت زمان و اداره وظایف زندگی خود رو دارین و نسبت به انجام اونا پایبند هستین. البته رسیدن به این سطح از انضباط فردی، کار ساده ای نیس. با استفاده از چند راه حل ساده می تونین مدیریت زمان رو یاد بگیرین و به مرور عادت بدِ عقب انداختن وظایف رو ترک کنین. مثلا در اول روز فهرستی از کارایی که باید انجام بدین، تهیه کنین و زمانی که همه وظایف رو به انجام رساندید، به خودتون پاداش بدین. اگه می خواید فرد مسئولیت پذیری باشین، باید با سختیای زندگی روبه رو شید و فقط به فکر تفریح و سرگرمی نباشید. مهارتای مدیریت زمان رو یاد بگیرین و با به کار بستن اونا، بهره وری و مسئولیت پذیری خود رو بالا ببرین.

۱۲. ثابت کنین که از پس وظایف خود بر میاید

واسه جلب اعتماد بقیه باید وقت بذارین. پس از همین حالا در محیط کار، در مدرسه، در تیم ورزشی و هر جایی که هستین و وظیفه ای به عهده دارین، اونا رو به درستی انجام بدین و توانایی خود در مسئولیت پذیری رو ثابت کنین. کم کم فرصتای بیشتر و بزرگ تری واسه اثبات این ویژگی پیش خواهد اومد.

شناخته شدن به عنوان یک فرد مسئولیت پذیر، نیاز به سعی زیادی داره. اگه یک معلم یا یک مدیر، مردده که وظیفه ای رو به شما بسپارد، به دنبال دلیل اصلی اون بگردید. قبلا کاری به شما واگذار شده و از پس اون برنیامده اید؟ فرقی نمی کنه که وظیفه ی فعلی شما چقدر خسته کننده، مبهم یا حتی احمقانهه، یکی از ویژگیای افراد بی مسئولیت اینه که با خود میگن: «وظیفه ی بعدی رو که جدی تر و مهم تره به درستی انجام میدم» در حالی که از زیر بار وظیفه ی فعلی خود شونِه خالی می کنن.

همه این نکات رو همیشه مورد توجه داشته باشین و در شرایط مختلف به کار ببندید. یاد بگیرین که چه جوری مسئولیت پذیر باشین و کنترل زندگی رو به دست بگیرین تا در آینده به جایگاه بهتری برسین.

منبع : udemy

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *