مزوتراپی چیه و چه تاثیری بر لاغری، زیبایی و جوونی داره؟ 

 

مزوتراپی چیه؟ «مزوتراپی» یکی از اعمال زیبایی پزشکی غیرتهاجمیه که بدون انجام عمل جراحی انجام می شه. در مزوتراپی بعضی داروهای بیولوژیک مثل شکلای مختلف ویتامینا، آنزیما، مواد معدنی، داروهای هورمونی یا فاکتورهای رشد (مولکولای طبیعی با ساختار پروتئینی) از راه سوزنای بسیار ریز و در حجم بسیار کم و دفعات زیاد به بدن تزریق می شه. مزوتراپی کاربردهای زیادی در زیبایی پوست، از بین بردن لکا و چین و چروکای پوست، لاغری، کاهش درد، درمان ریزش مو و تقویت موها داره. با ما همراه شید تا با کاربردهای مختلف مزوتراپی، امتیازات و مشکلات اون بیشتر آشنا شید.

تاریخچه مزوتراپی

«مزوتراپی» رو اولین بار فرانسویا در سال ۱۹۵۲ واسه درمان ناشنوایی به کار بردن. در اون زمان یک دکتر فرانسوی با تزریق داروی پروکائین در دور گوش یک فرد ناشنوا باعث شد این مریض شنوایی اش رو دوباره به دست بیاره. از اون تاریخ به بعد پزشکان از روش مزوتراپی واسه درمان بعضی مشکلات موضعی و آرامش درد استفاده کردن تا اینکه در سالای گذشته مزوتراپی به عنوان یک روش درمانی مؤثر واسه درمان مواردی مثل مشکلات پوستی صورت و گردن، پف چشم، تیرگی و چروک دور چشم، چاقی و درمان سلولیت، از بین بردن چروکا و لکهای پوست و درمان ریزش مو همه گیر شد.

آرامش

کاربردهای مزوتراپی

۱. از بین بردن سلولیت و چاقی موضعیِ اندامای مختلف

یکی از مهم ترین کاربردهای مزوتراپی، چربی زدایی و از بین بردن سلولیت، درمان چاقی موضعی و از بین بردن غبغبه. واقعا مزوتراپی در مورد ی تناسب اندام می تونه به عنوان جانشین مناسبی واسه اعمال جراحی مثل لیپوساکشن استفاده شه چون که با استفاده از مزوتراپی میشه چربی شکم، چربیای موضعی کنار ران و پهلو و غبغب رو از بین برد.

اولین بار محققان با کشف دارویی که حل کننده ی چربی بود فهمیدن که با تزریق اون در بافت چربی، چربی حل می شه و از بین میره ولی واسه رسیدن به نتیجه مطلوب، باید دُزهای زیاد از این ماده استفاده شه که بالطبع مشکلات زیادی به دنبال داره پس فقط در نواحی کوچیک باید مصرف شه. نکته اساسی اینه که مزوتراپی روشی شگفت انگیز واسه کاهش وزن نیس چون که درنهایت یک اثر محدود داره و نباید انتظار خیلی از اون داشت.

مسئله بسیار مهم در کاهش وزن به روش مزوتراپی اینه که شاخص توده بدنی (BMI) مریض باید زیر ۳۰ باشه تا بتونه از این روش واسه رفع چاقی موضعی استفاده کنه اگه این عدد زیر ۲۵ باشه، یعنی فرد وزن طبیعی داره و احتیاجی به رژیم غذایی نداره و اگه این عدد بین ۲۵ و ۳۰ باشه مریض باید در کنار رژیم غذایی از روش مزوتراپی استفاده کنه. در این روش به بافت هدف که سلولای شامل چربی در زیر پوست هستن دارو تزریق می شه و پس ی اون سلولای چربی شکسته و آزاد می شن و در آخر از بین می رن. بعد از این مراحل، سلولای مرده وارد جریان خون شده و از راه روده و کلیه از بدن دفع می شن.

موادی که واسه از بین بردن چربیا به بدن تزریق می شن، بیشتر از بقیه محلولای مزوتراپی باعث وَرَم و کبودی می شن بخاطر این واسه مزوتراپی چربی و سلولیت، دُز داروی کمی در هر جلسه تجویز و تزریق می شه چون وگرنه مریض با افزایش بیش ازحد چربی خون روبرو می شه و حتی ممکنه باعث نا آرومی لوزالمعده یا پانکراس شه. با این همه طبق نظر کارشناسان نتیجه مزوتراپی در این مورد برخلاف پر هزینه بودن قسمتی و نسبیه و واسه کاهش وزن و چربی بهتره از روشای مؤثرتری مثل رژیم درمانی، ورزش و روشای عادی تر و کم خطرتر استفاده کرد.

۲. درمان ریزش مو

طبق نظر پزشکان متخصص، نتیجه و مشکلات مزوتراپی از یکی به یکی دیگر متفاوته. مثلا درمان کم پشتی و ریزش مو سکه ای و آلوپسی ژنتیکی از راه مزوتراپی واسه بعضی با نتایج مثبت همراهه و واسه بعضی نتیجه ای نداره. به نظر می رسه علل کلی ی ریزش مو در افراد مختلف کمبود مواد مغذی مناسب، کاهش جریان خون به پوست سر و نبود تعادل هورمونی در دور فولیکولا و تولید بیش ازحد هورمون آندروژنه.

واسه درمان کم پشتی و ریزش مو از راه مزوتراپی محلول مزوتراپی، که شامل ترکیب خاصی از بعضی مواد شیمیایی، مواد معدنی، آمینو اسیدها، ویتامینا، اسیدنوکلئیکا و کوآنزیم هاست، با دُزهایی که متناسب با نیازای خاص مریض تنظیم شده، به پوست سر تزریق می شه. این روش درمانی کم کم سطح هورمونا رو متعادل می سازه، که همین مسئله باعث تقویت و رشد موهای جدید، سالم، کلفت تر و قوی تر می شه.

اشاره این نکته ضروریه که اگه دلیل ریزش مو هورمونی باشه، مزوتراپی یک روش کمکی مؤثر در کنار بقیه روشای کاشت و بازسازی موست. اما درصورتی که عامل ریزش مو گرفتن رژیمای غیراصولی و دراز مدت یا عملای جراحی مثل جراحی روده باشه (که جذب خوراکی رو پریشون و باعث کمبود ویتامین شده باشه)، روشای درمانی مثل مزوتراپی واسه تزریق ویتامینای مورد نیاز واسه رشد دوباره موها و جلوگیری از ریزش موها پیشنهاد می شه.

۳. درمان پف زیر چشم، تیرگی دور چشم و غبغب گلو

یکی دیگر از کاربردهای مؤثر روش مزوتراپی، کمک به رفع پف زیر چشم و غبغبه. در این روش از سوزنی بسیار ظریف که تا عمق ۲ تا ۴ میلی متری پوست نفوذ می کنه، استفاده می کنن. معمولا پف زیر چشم و غبغب در ۴ یا ۵ جلسه رفع می شه. از طرف دیگه با بالا رفتن سن یا مواردی مثل تغییرات هورمونی در زمان بارداری، ژنتیک یا کم خوابی و بی خوابی، سیگار کشیدن، گردش خون نامناسب و رژیمای سخت و غیر اصولی دور چشما تیره می شه. در روش مزوتراپی با تزریق مواد به پلک و دور چشم با سوزنای بسیار نازک تیرگی دور چشم رفع می شه.

۴. برطرف کردن افتادگی پلک

افتادگی پلک مثل مواردیه که به دلایل مادرزادی یا بالا رفتن سن روی ظاهر افراد اثر می ذاره. تا پیش از این درمان افتادگی پلک به شکل ی عمل جراحی یا لیزر مثل روشای مؤثر واسه درمان این مشکل بود اما الان پزشکان از روش مزوتراپی واسه درمان یا حتی پیشگیری از افتادگی پلک در اثر بالا رفتن سن استفاده می کنن. در این روش دکتر با تزریق مواد مزوتراپی به ناحیه گیجگاه و زیر ابرو این مشکل رو برطرف می کنه.

۵. داشتن پوستی جوون و قشنگ

بالا رفتن سن، قرار گرفتن در خطر پرتوهای خورشید، کاهش وزن یهویی، عوامل ژنتیکی، استرس و تغذیه نادرست ازجمله عوامل مؤثر در افتادگی و شل شدن پوست هستن. روشای مختلفی واسه جوون سازی پوست وجود دارن از تزریق ژل و بوتاکس و فیلر گرفته تا تزریق چربی و عمل جراحی واسه لیفت صورت. در این بین «مزوتراپی» مثل روشای مؤثر واسه درمان افتادگی و شل شدن پوست و داشتن پوستی جوون و سرحاله. در این روش با استفاده از سوزنای بسیار باریک و ظریف، مقادیر بسیار کمی هیالورونیک اسید، ویتامین، مواد معدنی یا بقیه عناصر فعال، در دور نواحی دلخواه پوست صورت تزریق می شه.

مزوتراپی پوست صورت با اهداف مختلفی صورت میگیره و واسه هر کدوم از اهداف درمانی، ترکیب مخصوصی تزریق می شه. مثلا واسه جوون سازی پوست، ترکیب مخصوص در دور چین و چروکای صورت و گردن تزریق می شه. این ماده رو میشه در پوست قفسه ی سینه و چروکای پشت دست هم تزریق کرد. مزوتراپی جوون سازی پوست رو میشه به شکل دستی و با کمک سرنگ یا با استفاده از دستگاه مخصوص مزوتراپی پوست و به شکل خودکار انجام داد. این درمان رو میشه روی همه شکلای مختلف پوستا انجام داد.

از این روش نه تنها واسه درمان، بلکه واسه پیشگیری از تشکیل چین وچروکای صورت و درمان جوش و جوش صورت و بدن، جای زخم، کلوئید (برآمدگی گوشتی ایجادشده در اثر زخم یا بردگی) و جای سوختگی هم میشه استفاده کرد. مزوتراپی پوست با توجه به شرایط مریض معمولا ۵ تا ۸ جلسه طول می کشه و مریض در بین انجام اون درد کمی رو احساس می کنه. مشکلات مزوتراپی پوست مثل قرمزی، سوزش و کبودی موقتیه و بعد از چند روز رفع می شه.

۶. آرامش درد

مزوتراپی یک روش موثر واسه کاهش و آرامش دردهایی مثل درد کمر و درد گردن، درد به دلیل آسیبای ورزشی، میگرن، آرامش دردهای عضلانی و اسکلتی، مریضیای دستگاه عصبی، مریضیای روماتیسمی، مریضیای عفونی، مریضیای مختلف پوستی، مریضیای عروقی، ترک سیگار و تقویت سیستم ایمنی بدن و … است.

نتیجه کاهش درد با روش مزوتراپی به روشنی سریع تر از بقیه روش ها در همون جلسه ی اول مشخص می شه. واقعا مزوتراپی در سالای ساده روشی مؤثر واسه کنترل درد در اعمال دندانپزشکی و درمان طیف بزرگی از آسیبا و مریضیایی مثل سرطان، آرتریت یا درد مفاصل، مشکلات عضلانی اسکلتی و حتی استاز عروقی (تغییرات جریان خون در رگا) بود و بعدا به عنوان روشی واسه جوون سازی پوست و اندامای مختلف بدن استفاده کرده شد.

مزوتراپی مو واسه پرپشت شدن موها چیجوری انجام می شه؟

واسه عمل مزوتراپی مو، از دو تکنیک فیزیکی و شیمیایی در کنار هم استفاده می شه. به این منظور اول یک پماد موضعی بی حس کننده به پوست سر مالیده می شه و بعد از ۴۵ دقیقه به وسیله یک سرنگ در پوست سر سوراخی ریز ایجاد می کنن. این سوراخ ریز حکم محرک رو داره چون پوست در جواب بهش و واسه بازسازی خودش شروع به تولید کلاژن و الاستین می کنه و همین امر باعث تأمین کلاژن موردنیاز پوست می شه. از طرف دیگه محلولی که طبق شرایط نیاز مریض از راه سوزن به پوست سر تزریق شده، ازجمله ترکیبی از آمینو اسیدها، واد معدنی، ویتامینا، کوآنزیما و اسیدهای نوکلئیکه.

در این بین اگه گردش خون مریض ضعیف باشه از یک ماده گشادکننده عروق مثل کومارین هم استفاده می شه و درصورتی که پوست سر مریض ملتهب شه از داروهای ضد نا آرومی واسه کاهش نا آرومی پوست سر استفاده می شه. واسه گرفتن نتیجه مثبت از عمل مزوتراپی واسه درمان کم پشتی و ریزش مو کمه کم به ۶ تا ۸ جلسه مزوتراپی در طول یک دوره ۴ تا ۶ ماه نیازه.

امتیازات و مشکلات مزوتراپی واسه درمان ریزش مو

هر چند مزوتراپی واسه درمان کم پشتی و ریزش مو یک روش غیر تهاجمی و کم خطره اما در بعضی موارد آلرژی داشتن نسبت به مواد تزریقی دردسرساز می شه واسه همین بهتره پیش از انجام هر کاری با دکتر متخصص پوست و مو مشورت کنین و یک تست آلرژی هم انجام بدین. از طرف دیگه اگه باردار هستین، در زمان شیردهی به سر می برین یا از داروهای رقیق کننده ی خون استفاده می کنین یا سابقه لخته شدن خون دارین از مزوتراپی صرف نظر کنین.

ازجمله امتیازات دهن باز کن مزوتراپی واسه درمان کم پشتی و ریزش مو تهاجمی نبودن، بدون درد بودن، خطر پایین و قیمت ارزون تر روش مزوتراپی نسبت به بقیه اعمال جراحی ترمیمیه. از طرف دیگه برخلاف بقیه روشای بازسازی و کاشت مو احتیاجی به استراحت و مراقبتای بعد از عمل نیس و بی معطلی می تونین کار و فعالیتای روزانه رو از سر بگیرین. زمان لازم واسه مشاهده ی نتیجه عمل خیلی طولانی نیس و بعد از حدود یک ماه می تونین نتیجه مزوتراپی رو مشاهده کنین.

چه کسائی نمی تونن مزوتراپی بکنن؟

 • زنان باردار و شیرده؛
 • افراد گرفتار به دیابت؛
 • افراد گرفتار به سرطان؛
 • کسائی که سابقه سکته قلبی دارن؛
 • افراد گرفتار مریضیای قلبی و عروقی؛
 • افراد دارای تبخال فعال.

نتیجه درمان با مزوتراپی دائمیه؟

جواب این سؤال منفیه. در کل مزوتراپی در تموم موارد یک درمان موقتیه و واسه حفظ نتیجه باید تکرار شه. معمولا پیشنهاد می شه که دو جلسه ی درمانی اول طی یک ماه انجام شه و پس از اون، جلسه ی درمانی سوم با فاصله زمانی سه ماه باشه. پس از اون، واسه حفظ نتایج مزوتراپی باید این درمان رو سالی یک بار تکرار کنین.

مراقبتای لازم پیش از انجام مزوتراپی

اگه قصد انجام مزوتراپی رو دارین، یک هفته قبل از انجام اون مصرف آسپرین و داروهای ضد نا آرومی استروئیدی رو قطع کنین چون که این داروها خطر خونریزی و کبودی رو بیشتر می کنن.

مراقبتای لازم بعد از انجام مزوتراپی

مزوتراپی یک عمل غیرتهاجمی و بدون درده که در حالت هوشیاری کامل مریض انجام می شه واسه همین بعد از عمل مریض نیاز به استراحت نداره و می تونه بی معطلی کارای روزمره اش رو از سر بگیره. با این همه بعد از مزوتراپی موارد زیر رو به خاطر داشته باشین:

 • بعضی افراد ممکنه به دلیل کبودی و تورم و درد در محل تزریق نیاز به یک روز استراحت داشته باشن؛
 • نباید در روز اول حموم کنین؛
 • در صورت وجود درد یا سوزش از کمپرس سرد روی محل استفاده کنین؛
 • آفتاب گرفتن و برنزه کردن پس از مزوتراپی ممنوعه؛
 • هرگونه لایه ورداری و الکترولیز در زمان درمان ممنوعه؛
 • شنا کردن تا ۲۴ ساعت ممنوعه؛
 • در صورت انجام مزوتراپی روی پوست از ضد آفتاب استفاده کنین؛
 • تا ۲۴ ساعت از انجام فعالیتای سنگین پرهیز کنین.

مشکلات مزوتراپی

پیشنهاد ی اکید اینه که مزوتراپی رو در مطب یا کلینیکای معتبر زیر نظر دکتر انجام بدین و از انجام اون در مراکز زیبایی و آرایشگاها جدا پرهیز کنین. مزوتراپی مشکلات خاصی نداره اما در بعضی افراد بعضی وقتا با مشکلات جانبی مثل حالت تهوع، درد، حساسیت، ورم، خارش، قرمزی، کبودی، عفونت، تزریق، زخم و تیره شدن تکه ای پوست همراهه.

داروهای مورد استفاده واسه تزریق در مزوتراپی

 • وازودیلاتورها و آنتی بیوتیکا؛
 • هورمونایی مثل کلسی تونین و تیروکسین؛
 • آنزیمایی مثل کلاناژ و هیالورونیداز؛
 • عصارهای گیاهی، ویتامینا و مواد معدنی.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *