امتیازات زایمون در آب واسه مادر و نوزاد و خطرات احتمالی اون 

 

یکی از نگرانیای زنان باردار، انتخاب مناسب ترین و امن ترین روش واسه زایمونه. روش هایی که جدا از اینکه تخفیف درد مادر، سلامت نوزاد رو تحت تاثیر قرار نده. روشی که در سالای گذشته رواج بیشتری پیدا کرده، زایمون در آبه. در این مقاله به بررسی فواید و خطرات این نوع زایمون می پردازیم.

 

زایمون در آب، مراحل زایمون طبیعی درون یک وان آب گرمه. این زایمون به دو روش امکان پذیره. در روش اول، مادر در طول دردهای زایمون درون آب می مونه و واسه زایمون از آب خارج می شه؛ در روش دوم در تموم طول زایمون، مادر در آب باقی می مونه.

جنین در نه ماه زمان بارداری درون کیسه ای پر از مایع آمنیوتیک رشد می کنه. زایمون در آب به یه جور فضای داخل رحم رو مثل سازی می کنه، پس باعث خروج راحت تر جنین و کاهش استرس مادر می شه.

خیلی از ماماها و پزشکان متخصص زنان و زایمون فکر می کنن که کاهش استرس هنگام دردهای زایمون، به ویژه در طول زایمون، به کمتر شدن نتایج خطرناک این مراحل کمک می کنه. زایمون در آب باید تحت نظارت فرد متخصص انجام شه.

فواید زایمون در آب

این روش زایمون هم واسه مادران و هم واسه نوزادان دارای فوایدیه:

فواید واسه مادر

 • آب گرم واسه مادر آروم بخشه و در دردهای مرحله آخر زایمون، به افزایش انرژی مادر کمک می کنه.
 • به دلیل شناور بودن در آب، وزن مادر کم می شه و جابه جایی اون آسون تر صورت میگیره.
 • شناور بودن موجب بهتر شدن انقباضات رحم می شه و گردش خون رو آسون می کنه. پس به شکل بهتری به ماهیچه های رحم اکسیژن رسانی می شه، درد مادر کاهش پیدا میکنه و اکسیژن بیشتری واسه نوزاد جفت و جور می شه.
 • غوطه ور شدن در آب باعث کاهش فشار خون عصبی می شه، از هورمونایی که منشأ اونا استرسه کم می کنه و باعث تولید اندورفین در بدن مادر می شه. اندورفین، درد مادر رو کم می کنه.
 • آب به کشسانی و انعطاف پذیری بین دوراه (ناحیه بین مقعد و اندام تناسلی) کمک می کنه و احتمال پارگی و جراحی این ناحیه رو کم می کنه.
 • هرچه مادر از دید جسمی آرامش بیشتری داشته باشه، بهتر می تونه از دید روانی هم به آرامش برسه و روی زایمون تمرکز داشته باشه.
 • آرامش

 • چون آب یه جور حریم واسه مادر به وجود میاره، می تونه در کاهش خجالت، کاهش اضطراب و ترس مادر مؤثر باشه.

فواید واسه نوزاد

 • محیطی مثل به کیسه آمیونتیک به وجود میاره.
 • فشار تولد رو کمتر می کنه؛ پس امنیت زایمون رو افزایش می ده.

زایمون در آب چه خطراتی واسه مادر و نوزاد داره؟

در طول سی پارسال، برخلاف افزایش محبوبیت زایمون در آب، بررسیای کمی روی خطرات به دلیل این نوع زایمون انجام شده. بعضی از تحقیقای انجام شده نشون می ده، میزان مرگ پیرازایشی (مرگ جنین یا نوزاد) در زایمون به شکل عادی و زایمون در آب یه جوره.

طبق مقاله منتشرشده به وسیله پزشکان متخصص زنان و زایمون Royal College، به دید نظری احتمال به وجود اومدن آمبولی آب (ورود آب به جریان خون مادر) هست. با اینکه مجله British Medical Journal، امنیت این روش رو در حدود ۹۵ درصد می دونه، اما احتمال آسپیراسیون (ورود آب به ریه ی نوزاد) هست. اگه جنین در مجرای زایمون تحت فشار باشه یا بند ناف پیچ بخورد و جنین مجبور شه با دهن نفس بکشه، این احتمال هست که مقداری آب همراه هوا به درون بدن نوزاد وارد شه. اینجور اتفاقی به کم میفته، چون جنین تا درمعرض هوا قرار نگیرد، عمل دم رو انجام نمی ده و تا هنگامی که بند ناف جدا نشه، نوزاد اکسیژن موردنیاز خود رو از بند ناف میگیره. خطر دیگری اینه که هنگام آورده شدن نوزاد به سطح آب، بند ناف جدا شه. اگه در بلند کردن نوزاد احتیاط شه، از بروز این اتفاق جلوگیری می شه.

چه شرایطی واسه زایمون در آب ایده آل نیس؟

 • هرپس: اگه گرفتار به هرپس هستین، هرپس خیلی راحت در آب منتقل می شه.
 • وقتی جنین وارونهه: با اینکه با وضعیت وارونه ی جنین، بازم زایمون در آب امکان پذیره اما بهتره با دکتر خود مشورت کنین.
 • اگه مشکلات زیر رو دارین: خون ریزی شدید و عفونتای بارداری.
 • چندقلو دارین: با اینکه زایمون در آب واسه چندقلوها با موفقیت انجام شده، بهتره با دکتر خود مشورت کنین.
 • اگه دردهای زودهنگام زایمون دارین: اگه ممکنه زایمون زودرس داشته باشین (دو یا چند هفته زودتر) زایمون در آب پیشنهاد نمی شه.
 • اگه میزان مکونیوم (مدفوع ساده نوزاد) زیاد باشه: اگه میزان مکنیوم زیاد نباشه، مشکلی به وجود نمی آورد. اگه مکنیوم به سطح آب برسه، پرستار اونو از سطح آب برمی داره و یا مادر از وان خارج شه. هنگامی که نوزاد زیر آبه، مکونیوم از روی صورت، بینی و دهن اون شسته می شه. اگه آب آلوده شده باشه و هنگام زایمون برسه، باید مادر واسه زایمون نوزاد، لگن خود رو از آب بیرون بیاره.
 • اگه دچار توکسمی یا پره اکلامپسی (مسمومیت حاملگی یا فشارخون حاملگی) هستین: دکتر شما باید این مشکل رو بررسی کنه.

وان آب داغ در زمان بارداری خطرناک نیس؟

خطر وان آب گرم به دمای آب بستگی داره. اگه آب داغ باشه، گرمای زیاد و از دست دادن آب بدن خطرات احتمالی اینه. در طول زایمون نباید بدن دچار کم آبی شه و دمای آب باید در حدود ۳۶ درجه سانتی گراد باشه. وانای مخصوصی واسه زایمون طوری طراحی شدن که از این مشکل جلوگیری کنن.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *