مراکز خرید استانبول؛ ۱۰ مکانی که حتما باید خرید رو در اونجا تجربه کرد 

 

خرید کردن، یکی از مهم ترین جنبه های سفر به استانبوله. این شهر از نظر تجاری رونق خاصی داره، واسه همین مراکز خرید زیادی در اون ساخته شده. واسه همین در این مطلب، با چند مورد از بهترین مراکز خرید استانبول آشنا میشید. با ما همراه باشین.

 

مرکز خرید آکمرکز (Akmerkez)

مرکز خرید آکمرکز در اتیلر (Etiler) یکی از محلهای منطقه بشیکتاش (Beşiktaş) قرار داره. این منطقه جزو محبوب ترین مناطق شهر واسه طبقه ی مرفه استانبوله و به دو منطقه تجاری Levent و Maslak نزدیکه.

این مرکز خرید ۴ طبقه با تقریبا ۲۵۰ مغازه، مساحتی در حدود ۱۸۰ هزار مترمربع داره. باوجود سرویس رایگان از هتلا و مناطق دور که واسه این مرکز خرید درنظر گرفته شده، اهالی استانبول و گردشگران خیلی راحت به این مرکز خرید دسترسی دارن. این مرکز خرید در دسامبر سال ۱۹۹۳ افتتاح شده و هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب بازه.

مرکز خرید آکمرکز در سال ۱۹۹۵ به وسیله شورای بین المللی مراکز خرید (ICSC) به عنوان بهترین مرکز خرید اروپا انتخاب شد. در سال ۱۹۹۶، به عنوان بهترین مرکز خرید دنیا شناخته شد و جایزه ی پیشرفت و طراحی بین المللی رو از اون خود کرد. آکمرکز، از این واسه یک مرکز خرید منحصربه فرده، چون هیچ مرکز خرید دیگری در دنیا هر دوی این عناوین رو به دست نیاوردهه. در سال ۲۰۱۰، این مرکز خرید جایزه ی بهترین طراحی داخلی رو از طرف جوایز املاک تجاری اروپا دریافت کرد.

سایت رسمی: www.akmerkez.com.tr

مرکز خرید ایستینیه پارک (Istinye Park)

این مرکز خرید در محله ی ایستینیه در منطقه ساری یر (Sarıyer) قرار داره. این مرکز تجاری بعد از افتتاحش، جنبه ی دیگری از لذت خرید رو به بازار استانبول آورد. وسعت این مرکز حدود ۲۴۲ هزار مترمربعه و بخشای مختلفی در فضای باز و فضای بسته با سقفای شیشه ای داره. فضای سبز مرکزی، بخش مد، مغازه های کنار خیابون، منطقه مخصوص بازی کودکان به وسعت ۱۵۰۰ مترمربع، باشگاه ورزشی و کلاب تفریحی، بخشی با عنوان بازار که از روی معماری بازارهای قدیمی ترکیه الهام گرفته شده و ۱۲ تالار پخش فیلم که یکی از اونا سینمای سه بعدی آیمکسه، بخشای مختلف این مجموعه رو تشکیل میدن.

این مرکز خرید یک مرکز خرید سبز، دوستدار طبیعت و بسیار زیباه. ویلچر، قفسه واسه نگهداری لوازم و اشیای گرون و کالسکه واسه بچه ها از امکاناتیه که در این مجموعه واسه خریداران درنظر گرفته شده.

سایت رسمی: www.istinyepark.com

مرکز خرید کانیون (Kanyon)

این مرکز خرید چار طبقه در منطقه تجاری Levent قرار داره. وسعت این مجموعه ۳۷۵۰۰ مترمربع و دارای ۱۶۰ مغازه. مغازه برندهای منتخب ترکیه و جهان، رستورانای خوب، کافه، باشگاه ورزشی و سالن سینما از امکانات مختلف این مرکز خریده.

سایت رسمی: www.kanyon.com.tr

مرکز خرید سیتیز (City’s)

اگه دوست دارین در مرکز مغازه های مد و فشن قدم بزنین و به تنهایی خرید کنین، حتما باید به مرکز خرید سیتیز که در منطقه نیشانتاشی (Nişantaşı) قرار داره سر بزنین. این مرکز، فاصله کمی تا میدون تقسیم داره و به شکل جالبی با معماری تاریخی منطقه، در هم آمیخته شده. مرکز خرید سیتیز که به عنوان مرکز سبک زندگی شناخته می شه، شامل مغازه های متنوعه و رستوران و کافه هم داره. پارکینگ ۲۴ ساعته ی این مرکز دراختیار بازدیدکنندگان این مجموعه قرار داره که در منطقه ای شلوغ و پرجمعیت هستش و بسیار لازم و لازمه.

سایت رسمی: www.citysnisantasi.com

نیشانتاشی (Nişantaşı)

نیشانتاشی مرکز خرید نیس؛ منطقه ای تجاریه که در نزدیکی میدون تقسیم قرار داره. در وسطای قرن نوزدهم میلادی، سلطان عبدالمجید اول، زندگی مرفهی رو در این منطقه شروع کرد. الان، این منطقه سومین جامعه ی بزرگ خارجیان ساکن استانبوله. این خیابون خرید شیک و گران، محل زندگی و تجارت طبقه ی مرفه جامعه س و ساکنان اونو قشر مرفه و تحصیل کرده تشکیل میدن. خیابونای شیک و گران این منطقه با مغازه های برندهای ترکی و مارکای مشهور و لوکس دنیا محاصره شده. نمایندگی برندهایی مثل دیور، کارتیه، گوچی، پرادا، لویی ویتون و خیلی از برندهای مشهور و لوکس دنیا در این منطقه قرار داره.

این منطقه به غیر از اینکه واسه خرید لوکس بسیار مناسبه، به عنوان مرکز فرهنگی و هنری شهر هم مشهوره. کافها و رستورانای این منطقه معروفیت خاصی داره و جزو بهترین کافها و رستورانای شهره.

خیابون بغداد (Bağdat Caddesi)

در بخش آسیایی شهر استانبول، تقریبا به موازات ساحل دریای مرمره، خیابون بلند و شیک و سرسبز بغداد قرار داره. این خیابون بلند، ۱۴ کیلوتر طول داره. اولین واحدای مسکونی این منطقه، عمارتای لوکس و کلبهای ییلاقی چوبی بوده که بعد از ده ۱۸۷۰ میلادی ساخته شدن. بعضی از اونا هنوز پابرجا باقی مونده ان و نشونه ای از ثروت و زیبایی گذشته و حال این خیابون هستن. این خیابون به غیر از مراکز خرید و مغازها، به خاطر رستورانا و کافهای بین المللی و محلی، مشهوره. خیابون بغداد جزو بهترین خیابونای خرید دنیاه.

از بین دلایلی که باعث شده این خیابون جزو بهترین خیابونای خرید دنیا باشه میشه این موارد رو نام برد:

  • ظاهر (تمیزی و نورپردازی)
  • برخورد فروشنده ها (خوش رویی، دردسترس بودن)
  • فضای خیابون (وجود سطل زباله، فضای باز، پیاده روهای تمیز)
  • رفت و اومد و ایجاد رابطه با رهگذران (رفتار صمیمی، کمک به بقیه افراد و خریداران و راهنمایی اونا)

بهترین بخش خیابون، ۶ کیلومتر از این راه از Bostancı تا Kızıltoprakه. در این راه می تونین بهترین مغازها و مراکز خرید این خیابون رو از نظر بگذارنید. خیلی راحت می تونین یک روز کامل رو به خرید از این خیابون بگذرونین.

مرکز خرید فروم استانبول (Forum Istanbul)

در مرکز خرید فروم استانبول هر چیزی که فکر کنین و بهش نیاز داشته باشین، پیدا می کنین. این مرکز خرید از سال ۲۰۰۹ شروع به کار کرد و وسعتی برابر با ۴۹۵ هزار مترمربع داره. حدود ۸ هزار مترمربع از وسعت این مرکز خرید به یک آکواریوم بزرگ به نام ترکوازو (Turkuazoo) و اولین موزه ی یخ ترکیه به نام مجیک آیس (Magic Ice) اختصاص داره.

بقیه ی وسعت این مرکز خرید بین مغازه های مختلف تقسیم شده؛ مثلا نمایندگی ایکیا، مغازه های تکنولوژی و ۶۲ برند داخلی و بین المللی در مورد ی لباس و کفش. از دیگر بخشای این مرکز میشه ۱۴ کافه، ۳۴ رستوران و ۱۰ سالن سینما رو نام برد.

سایت رسمی: www.forumistanbul.com.tr

مرکز خرید گالریا (Galleria)

اگه فرودگاه رو تازه ترک کردین و فرصت کمی واسه گشت وگذار در استانبول دارین و دل تون می می خره کنین، از راننده تاکسی بخواهید تا از جاده ی ساحلی شما رو به نزدیک ترین مرکز خرید یعنی مرکز خرید گالریا ببره.

در ده ۸۰، ترکیه با تغییرات اجتماعی کلی ای روبرو بود. اول وزیر خلاق و مبتکر ترکیه در اون زمان یعنی تورگوت اوزال، با الهام از مرکز خرید هوستون گالریا در هوستون، تگزاس آمریکا ی آمریکا، پیشنهاد ساخت مرکز خرید رو مطرح کرد. این مرکز خرید در مساحتی برابر با ۷۷ هزار مترمربع در منطقه ساحلی Ataköy ساخته شد.

این مرکز خرید، مغازه های باشکوه، رستوران، سالن سینما، سالن بولینگ و پیست اسکیت روی یخ داره. شورای بین المللی مراکز خرید در سال ۱۹۹۰، این مرکز خرید رو به عنوان مهم ترین مرکز خرید دنیا معرفی کرد. از دلایلی که باعث این انتخاب بود میشه به سرعت در ساخت وساز، طراحی، ویژگیای ساختاری خاص اشاره کرد.

سایت رسمی: www.galleria-atakoy.com.tr

مرکز خرید متروسیتی (Metrocity)

این مرکز خرید چار طبقه، ۱۴۰ مغازه داره و در منطقه اقتصادی Levent قرار داره. طراحی این مرکز خرید در کنار مغازه های مختلف باعث شده که مورداستقبال قرار بگیره. این مرکز خرید مستقیما با خط M2 مترو در ارتباطه.

سایت رسمی: www.metrocity.com.tr

مرکز خرید زرلو سنتر (Zorlu Center)

این مرکز خرید جدیدترین مرکز تجاری استانبوله. در وسعتی حدود ۱۰۵ هزار مترمربع ساخته شده و شامل ۱۰ هزار مترمربع تالار اصلیه. یک تالار دیگر به وسعت ۱۲ هزار مترمربع داره. این مرکز خرید حدودا ۱۸۰ مغازه داره.

تمرکز اصلی این مرکز خرید بر خوراکی و غذاه. رستورانای مشهور بین المللی و محلی داره. مثلا از بین رستورانای بین المللی این مرکز میشه به رستوران ایتالیایی Eataly، رستوران جیمی الیور، آشپزخانه ی کامل و رستوران مورینی اشاره کرد. رستورانای محلی این مرکز عبارت ان از Köşebaşı، رستوران Günaydın، فار ایست (Far East) و ول دان (Welldone).

سایت رسمی: www.zorlucenter.com

در استانبول واسه اینکه از فضا بیشترین استفاده رو ببرن، معمولا مراکز خرید جدید رو با برجای تجاری و اداری ترکیب می کنن. واسه همین بیشتر اونا در بناهای بزرگ و باشکوه قرار دارن.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *