مراقبت و افزایش رشد مو با چند راه حل ساده “

 

کچلا خوش شانس هستن؟ واقعا این جمله رو باور دارین؟ باید بگیم که خوش شانس، کسائی هستن که به طور طبیعی موهایی قشنگ و پرپشت دارن. این دوستان خوش شانس بدون هیچ سعی و رسیدگی حتی اگه ماه ها به موهای خود رسیدگی نکنن و از داروهای مفیدی که می تونه به رشد مو کمک کنه، بهره نگیرند، بازم موهایی پرپشت و قشنگ دارن.

 

۱. تغذیه ی مناسب

در قدم اول بهتره تکلیف رو روشن کنیم و به شما آگاهی بدیم که هر گونه دارو، مواد و روشای مکمل شیمیایی و… واسه افزایش رشد مو، در صورتی در بلندمدت مؤثر واقع می شن که تغذیه و رژیم غذایی خوب و مناسبی داشته باشین.

سعی کنین به مقدار کافی پروتئین استفاده کنین. کسائی که پروتئین به اندازه کافی مصرف نمی کنن، ریزش موی بیشتری رو تجربه می کنن. این ریزش در خانوما بیشتر دیده میشه. پروتئین با خوردن موادی مثل: ماهی، لوبیا و بقیه حبوبات، آجیل و… تأمین می شه.

۲. توجه به سلامت پوست سر

رشد یک درخت رو تصور کنین. اگه خاک و ریشهای درخت در وضعیت مطلوبی قرار نداشته باشن، نمی تونین انتظار رشد و رؤیت سروی قشنگ و سبز داشته باشین. پوست سر هم زمینه اصلی رشد موهای نازنینیه که در زیبایی و ظاهرتون نقش پررنگی دارن.

واسه اینکه بدونین موها و پوست سرتون در چه وضعیتیه، می تونین یه دسته از موها رو از ریشه در دست بگیرین و بعد از ریشه تا نوک موها رو لمس کنین. قطر موها در تموم قسمتا باید از ضخامت یه جوری بهره مند باشه اگه در راه لمس طول موها، با تغییر قطر رو به رو بشین، یعنی موهاتون خیلی سالم نیس.

تحقیقات نشون می ده که ماساژ روزانه سر کمک زیادی به افزایش رشد مو و تقویت سلامت پوست سر می کنه. با انجام ۵ دقیقه ماساژ در طول روز به کلفت تر شدن موها کمک کنین. واسه این کار می تونین از مواد تقویت کننده مو یا شکلای مختلف روغنا مثل روغن نارگیل بهره ببرین و با نوک انگشتان در مسیرهایی دایره مثل پوست سر رو ماساژ بدین.

۳. دوری از گرما مستقیم و زیاده روی در شونِه کردن

نباید موهاتون رو با آب خیلی داغ بشورید و با گرما زیاد و مستقیم، خشک کنین و حالت بدین. استفاده از وسایلی مثل اتوی مو روی موهاتون اثرات تخریب کننده شدیدی داره. اتوی مو یا گرما سریع سشوار واسه مدل دادن به موها، دشمن درجه یک نابودی موهای عزیزتونه.

در شونِه زدن هم تعادل رو رعایت کنین. نه همیشه شونِه به دست باشین و پوست بی نوای سر رو خراش بدین و نه اون قدر در شونِه زدن موها سستی کنین که سرتون تبدیل به لونه ی کبوتر بشه. میونه روی رو رعایت کنین و به اندازه لازم از شونِه زدن واسه آراستگی ظاهر کمک بگیرین. شونِه زدن سر باعث می شه تا پوست سر تحریک بشه و روغنی بین موها بسازه که واسه سلامت اون مفیده.

۴. مدیریت استرس و نگرانی

استرس و نگرانی از عوامل اصلی ریزش مو هستن. اگه هزاران ماده مکمل و بسته های تقویت مو هم تهیه کنین و با رعایت رژیم و تغذیه خواهان افزایش رشد مو باشین، بازم با وجود استرس، موفقیتی حاصل نمیشه.

سعی کنین با روشای مختلف مثل ورزش، یوگا، مدیتیشن و هر کار دیگری که واسه تون آرامش بخشه، میزان استرس تون رو کاهش بدین. با کم کردن نگرانیا موهاتون فرصت کلفت شدن، حجیم شدن و رشد مناسب رو پیدا می کنه.

آرامش

۵. پرهیز از مصرف زیاد شامپو

شستن موها دو سه بار در هفته باعث می شه روغنای طبیعی به موهاتون نفوذ کنه و موها بتونن خود رو دوباره درست کنن و مرطوب بمونن، اما اگه این تجمع چربی که به طرف ساقها میره زیاد از حد بشه، موجب تولید شوره و ایجاد خارش در پوست سر می شه.

از نرم کنندها و آب رسانا هم غافل نشید. این جور اجناس دو دسته هستن. دسته اول رو در حموم و بعد از شامپو کردن موهاتون می تونین استفاده کنین که باید آبکشی شن و تنها آثار کمی از اونا روی موهاتون بمونه. دسته دوم رو می تونین بعد از حموم، واسه رطوبت رسانی بیشتر و سهولت در شونِه کردن استفاده کنین که احتیاجی به آبکشی ندارن.

۶. نبود استفاده از اکستنشنا و رنگ روشن

اگه واسه مهمامی یا مجلس عروسی از اکسنتشنا استفاده می کنین و با کار گذاشتن موهای مصنوعی ظاهری قشنگ تر پیدا می کنین، مشکلی نیس اما اگه این موهای اضافه شده به سر به مدت طولانی روی سرتون جا خوش کنن، باعث کشیده شدن ریشه ی موها وریزش مو می شن. پس تا جایی که ممکنه از اکستنشن مو دوری کنین.

موهاتون رو بلوند نکنین، دکلره کردن مو آسیب شدیدی به کوتیکولای مو وارد می کنه. هرچه مواد شیمیایی این چنینی که فقط با هدف زیبایی استفاده می شن، کم تر باشه، رشد موها و سلامت اونا بیشتر تضمین میشه.

۷. نوشیدن مقدار زیاد آب

کمه کم در طول روز ۸ لیوان آب بخورین. نوشیدن آب فقط واسه موها مفید نیس بلکه واسه کارایی بهتر تموم انداما مؤثر و خوبه. نوشیدن زیاد آب باعث می شه تا سموم از بدن دفع بشن و آب رسانی به تموم انداما ازجمله موها خوب صورت بگیره.

۸. توجه به روبالشی

به نظافت روبالشی خود اهمیت بدین. واسه افزایش رشد مو، باید محیطی که موها همیشه با اون در رابطه هستن هم پاک و تمیز باشه. جدا از اینکه این به جای استفاده از روبالشیای نخی از روبالشیای ابریشمی استفاده کنین. چون ابریشم نرم تره و اصطکاک کم تری با موی سر ایجاد می کنه. روبالشی نخی بیشتر باعث ایجاد شکست و آزار موها می شه.

۹. پخش روغن طبیعی مو قبل از خواب

شونِه کردن مو هاتون قبل از خواب و به ویژه زمانی که خسته هستین، به نظر سخت می رسه اما درواقع این کار کمک زیادی به سلامت موها می کنه. از پوست سر شروع کنین و به آرامی با شونِه کردن، روغنای طبیعی رو به طرف ساقها روونه کنین. با این کار نه تنها ساقها به شکل طبیعی مرطوب می مونن بلکه با افزایش جریان خون در پوست سر، روند رشد مو رو سرعت دادن می کنین.

۱۰. استفاده از مکملا

واسه داشتن موهایی قشنگ جدا از اینکه مصرف مواد غذایی مناسب با مشورت دکتر می تونین از مکملای معدنی و ویتامینا هم کمک بگیرین. در صورتی که نمی تونین مواد مغذی لازم واسه موها یتان رو به طور کامل از راه تغذیه تأمین کنین، مصرف مولتی ویتامینای مخصوص پوست، مو و ناخن که شامل ویتامینای C، B و بیوتین هستن به تقویت و افزایش رشد موها یتان کمک می کنه.