مراقبت از پوست دست با نکاتی که دستان شما رو قشنگ تر جلوه می ده “

 

دستا یکی از اندامای بدن هستن که ظاهر اونا، در برخورد اول خیلی مهمه. به همین دلیله که باید همیشه نرم، صاف و سالم نگه شون داریم. مراقبت از پوست دست ممکنه راحت به نظر برسه، اما واسه شستن و مرطوب نگه داشتن اونا باید حتما از اجناس مناسب استفاده کنین تا پوست دست هاتون خشک و ترک خورده نشه. باید از دست هاتون درمقابل چیزایی که می تونن اونا رو تحریک کنن، مثل خورشید، آب و کارای خونه محافظت کنین. درادامه به نکاتی اشاره می کنیم که شما رو درداشتن دستایی نرم و صاف کمک می کنه.

 

تمیز نگه داشتن دستا

۱. دست هاتون رو با صابون مرطوب کننده بشورید

درسته که باید همیشه دستای خود رو تمیز نگه دارین، اما استفاده از صابون ضدباکتری باعث خشکی پوست می شه. درعوض، دست هاتون رو با صابونای مرطوب کننده که شامل مواد آبرسان، مثل کره ی شیا، روغن زیتون یا آلوئه ورا هستن، بشین تا روغن طبیعی پوست رو نگه دارین.

 • واسه شستن دستا از آب داغ که باعث خشکی پوست می شه، استفاده نکنین، بلکه از آب ولرم استفاده کنین.
 • شستن زیاد دستا هیچ اشکالی نداره؛ درواقع واسه از بین بردن میکروبا، باید دستا رو منظم بشورید. کمه کم قبل و بعد از هر وعده غذا و بعد از دستشویی باید دست هاتون رو بشورید. بعد از عوض کردن پوشک بچه ، دست زدن به حیوانات و یا هرزمانی که دست تون به نظر کثیف می رسه باید اونا رو بشورید.

۲. زیر ناخنا رو با برس ناخن تمیز کنین

حتی اگه دستا رو به طور منظم بشورید، بازم ممکنه چرک و کثیفی زیر ناخن هاتون تمیز نشه. وقتی دارین دست هاتون رو می شویید، از یک برس ناخن مناسب استفاده کنین و به آرامی پوست زیر ناخنا رو هم تمیز کنین.

 • وقتی از برس استفاده می کنین، اونو در جهت پایین نگه دارین تا به شکل عمودی روی ناخنا قرار بگیره. اونو زیر تموم ناخن حرکت بدین و بعد به عقب و جلو ببرین تا تموم کثیفیا از بین برود.
 • بعد از این کار، دستا رو با آب و صابون مثل همیشه بشورید.

۳. ناخنای خود رو همیشه منظم نگه دارین

اگه ناخن هاتون کوتاه و منظم باشن، تمیز نگه داشتن اونا هم راحت تر می شه. با استفاده از ناخن گیر، اونا رو به هراندازه ای که دوست دارین، کوتاه کنین و به کمک سوهان، به ناخنا هر شکلی که می خواید، مربع یا گرد، بدین.

 • بد نیس با استفاده از یک «کوتیکول ریموور»، کوتیکولای دور ناخن رو منظم نگه دارین. به پوست نازک دور ناخن کوتیکول میگن. «کوتیکول ریموور» پوست رو نرم می کنه، طوری که می تونین خیلی راحت با استفاده از یک کوتیکول پوشِر (عقب راننده ی کوتیکول) پوست دور ناخن رو از روی ناخن عقب بزنین. هیچ وقت کوتیکول رو نگیرید، چون ممکنه باعث ایجاد عفونت پوستی شه.

۴. هر هفته پوست دستا رو پاکسازی کنین

هفته ای یه بار با استفاده از یک اسکراب دست، پوست خشک و خشن دستا رو پاک کنین و ظاهری نرم و سالم به اونا بدین. دستای خود رو با آب ولرم مرطوب کنین و مقدار کمی از اسکراب رو برروی هر دو دست خود به شکل حرکات دایره ای ماساژ بدین. بعد اونا رو با آب گرم بشورید و مرطوب کننده بزنین.

 • قبل از پاکسازی، دستا رو با صابون مرطوب کننده بشورید.
 • اسکراب دست رو می تونین از داروخونها و یا مغازه های لوازم بهداشتی بخرین.
 • اگه دوست داشته باشین می تونین با مخلوط کردن موادی که در آشپرخانه دارین اسکراب دستِ طبیعی خودتون رو تهیه کنین. شکر و روغن زیتون رو به اندازه های مساوی باهم مخلوط کنین و به عنوان اسکراب دست از اونا استفاده کنین.

مرطوب نگه داشتن دستا

۱. منظم از کرم مرطوب کننده استفاده کنین

واسه اینکه دستان تون همیشه نرم و لطیف بمونن، باید چندبار در روز از کرم مرطوب کننده استفاده کنین. محصولی رو انتخاب کنین که شامل مواد نرم کننده مثل گلیسیرین، کره ی شیا و روغنای طبیعی باشه. بعداز شستن دست هاتون، هم صبح و هم شب قبل از رفتن به رختخواب، اونا رو با کرم مرطوب کننده ماساژ بدین. هرزمان احساس کردین دست هاتون خشک شدن، دوباره به اونا کرم بزنین.

 • اگه از اینکه دست هاتون بعد از کرم زدن چرب بمونه، خوش تون نمیاد، از کرمایی که زود جذب می شن استفاده کنین. این کرما زود جذب پوست می شن و دیگر دست هاتون چرب و لیز نیستن.
 • پوست دستای آقایان معمولا کلفت، چرب و پرموتره، پس بهتره کرمی تهیه کنین که مخصوص پوست آقایان باشین. کرمای آقایان معمولا بافت غنی تری دارن و معطر نیس.

۲. واسه مرطوب کردن ناخنا، از روغن ویتامین E استفاده کنین

درسته که باید کرم دست خود رو برروی ناخنا هم ماساژ بدین تا اونا رو مرطوب نگه دارین، اما از آنجایی که بافت ناخنا زخیم تر از پوست دسته، پس جدا از اینکه کرم مرطوب کننده به چیزای دیگری هم نیاز دارن. واسه حفظ سلامت کوتیکولا، هر شب قبل از خواب، روی پوست دور ناخن خود، روغن ویتامین E بزنین. این کار از ترک شدن و پوسته شدن پوست جلوگیری می کنه.

 • می تونین یک کرم مخصوص کوتیکول استفاده کنین که کوتیکولا رو مرطوب و از اونا محافظت می کنه.
 • هم زنان و هم مردها باید واسه مرطوب کردن ناخنا و کوتیکولای خود وقت بذارن. محافظت نکردن از کوتیکولا باعث می شه پوست دور ناخن ترک بخورد و پوسته پوسته بشه.

۳. با استفاده از پماد، ترکای روی پوست دست رو درمان کنین

وقتی دست هاتون خیلی خشک بشن، پوست اون ممکنه ترک بخورد و پوسته پوسته بشه. واسه درمان این نوع خشکی پوست که دردناک هم هست، به رطوبت بیشتری نسبت به یک کرم معمولی نیاز دارین. به جای کرم، از یک پماد مرطوب کننده استفاده کنین، که جدا از اینکه محافظت، به درمان خشکی پوست هم کمک می کنه.

 • اگه پماد مخصوص دردسترس ندارین، ژل پترولیوم (وازلین) هم مناسبه.

۴. هر هفته برروی دست هاتون ماسک بذارین

حتی اگه هر روز هم دستای خود رو مرطوب نگه دارین، بازم پیش میاد که رطوبت لازم رو نداشته باشن. یه بار در هفته از یک ماسک واسه دست هاتون استفاده کنین تا با مرطوب کنندگی بالا، دستان شما رو نرم و سالم نگه داره. اول دستا رو شسته و خشک کنین، ماسک رو روی دستا بزنین و اجازه بدین به مدت زمانی که روی بسته بندی مشخص شده روی دستا بمونه. بعد دستا رو با آب گرم بشورید و کرم مرطوب کننده بزنین.

 • می تونین ماسکای دست رو از داروخونها یا مغازه های اجناس آرایشی بهداشتی تهیه کنین.
 • حتی می تونین خودتون یک ماسک مرطوب کننده رو درست کنین. نصف آووکادو رو با یک سفیده ی تخم مرغ مخلوط کنین و روی دستا بمالید. اجازه بدین به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست بمونه، بعد دستا رو بشورید.

محافظت از دستا

۱. از کرم ضد آفتاب استفاده کنین

پوست دستا هم درست مثل بقیه پوست بدن، نسبت به نور خورشید آسیب پذیره. نور خورشید باعث ایجاد لکهای تیره برروی پوست و چروک شدن دستا می شه. واسه محافظت از دستان خود از نور خورشید، هر روز از کرم ضدآفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنین.

 • در طول روز، به ویژه پس از اینکه دستای خود رو شستید، دوباره کرم ضد آفتاب بزنین.
 • اگه می خواید کارای روتینی که واسه مراقبت از پوست تون انجام میدید، ساده باشه و از اجناس کمتری استفاده کنین، می تونین به دنبال کرم مرطوب کننده ای باشین که SPF 30 یا بالاتر داشته باشه.

۲. هنگام انجام دادن کارای خونه، دستکش بپوشید

خیلی از کارایی که باید در خونه انجام بدین، می تونه به دستاتون آسیب برسونه. هرکاری که می کنین، اول دستکش بپوشید. این کار باعث می شه که دستان شما خشک نشه و ترک نخورد.

 • واسه کارایی که با آب سروکار داره، دستکشای پلاستیکی بهترین گزینه هستن.
 • واسه گل کاری و کار در باغچه، از دستکشای پارچه مخصوص این کار استفاده کنین.
 • واسه کارای سنگین، موقع کار با وسیله ها، دستکشای جیر یا چرم معمولا بهترین محافظ هستن.
 • در آب وهوای سرد هم باید حتما دستکش بپوشید، چون هوای سرد باعث می شه دست هاتون زود خشک شن. دستکشای بافتنی و چرم هر دو خوب هستن، اما حتما دستکشی رو انتخاب کنین که داخلش یک لایه گرم هم داشته باشه.

۳. روی لکهای تیره ی پوست، رتینول بزنین

اگه روی دست هاتون نقاط و لکهای تیره به وجود اومده، بهتره از کرم رتینول استفاده کنین. رتینول باعث تحریک تولید سلولای پوستی جدید می شه، پس به ازبین بردن لکهای تیره کمک می کنه. قبل از خواب برروی دست هاتون کرمی با پایه رتینول بزنین تا روشن و نرم شن.

 • اجناس رتینول دار باعث می شن پوست تون در مقابل نور آفتاب آسیب پذیرتر شن، پس اگه از کرم رتینول استفاده می کنین، اونو فقط شبا روی پوست بزنین و حتما حتما از کرم ضدآفتاب هم استفاده کنین.

منبع : wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *