پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مهندسی کشاورزی : بررسی اثر اسیدهیومیک ، نیتروکسین و کود بارور-2 روی عملکرد کیفی و کمی مرکبات رقم والنسیا در جنوب کرمان

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه اثر اسیدهیومیک ، نیتروکسین و کود بارور-2 روی عملکرد کیفی و کمی مرکبات رقم والنسیا در جنوب کرمان، شهرستان فاریاب 

تکه ای از متن پایان نامه :

 

2-1- تاریخچه و منشاء پیدایش مرکبات در ایران و جهان

در مورد منشا مرکبات نظرات متفاوتی هست. امروزه دو ناحیه به عنوان منشا مرکبات شناخته می گردد: منشا اولیه که شامل جنوب چین و هندوچین – جزایر مالزی و اندونزی و دامنه های جنوبی و گرمسیر رشته کوه های هیمالیا می باشد؛ و منشا ثانویه که سواحل دریای خزر را شمال می گردد (فتوحی قزوینی، 1378).

با اینکه محل پیدایش مرکبات را نمی توان دقیقا مشخص نمود، با این حال پژوهشگران معتقدند که گونه های مرکبات در حدود 4 هزار سال پیش از میلاد مسیح در آسیای جنوب شرقی به وجودآمده اند. به این ترتیب منشاء مرکبات به نظر بسیاری از پژوهشگران، جنوب شرقی آسیا شامل کشور های مالزی، اندونزی، فیلیپین و همچنین از جنوب هیمالیا تا اندونزی بوده می باشد (سیاری، 1382). بهره گیری از مرکبات و کشت آنها در چین به سال 2200 قبل از میلاد برمی گردد و نخستین کتاب چینی در مورد مرکبات در سال 1178 میلادی انتشار پیدا نمود (Davies and Albrigo,1994).

مرکز تنوع مرکبات از شمال شرقی هند به سمت شرق تا مجمع الجزایر مالایا[1] و جنوب، تا استرالیا گسترده می باشد. احتمالا پرتقال از هند، نارنج سه برگ و نارنگی از چین، و انواع اسیدی مرکبات[2] از مالزی منشا گرفته اند. در نوشته های چینی مربوط به 2400 سال پیش از میلاد مسیح به پرتقال اشاره شده می باشد، پس از آن در نوشته های سانسکریت[3] (800 سال پیش از میلاد) از لیمو ها صحبت شده می باشد. تئوفراستوس، پدر علم کشورهای جهان از ایران و سپس به فلسطین و بالاخره به اروپای جنوبی و آمریکا انتقال یافته می باشد (فتوحی قزوینی، 1378).

 

2-2- گیاهشناسی

مرکبات از خانواده Rutaceae و زیر خانواده Aurantioideae می باشد که سه جنس مهم آن یعنیFortunella, Poncirus, Citrus اهمیت اقتصادی زیادی دارد. طبق طبقه بندی سوئینگل جنس Citrus دارای 16 گونه مختلف بود که با اختلاف نظر دو متخصص به نام های سوئینگل و دکتر تاناکا به بیش از 162 گونه مختلف تغییر پیدا کرده می باشد. در طبقه بندی دیگری که هوگسن انجام داده می باشد، گونه های جنس Citrus را 36 عدد ذکر کرده، که 16 گونه آن با طبقه بندی سوئینگل و 20 گونه با طبقه بندی تاناکا مشترک هستند. طبقه بندی سوئنیگل از لحاظ سادگی و جامع بودن دارای اهمیت بوده و مورد بهره گیری بیشتری دارد (فتوحی قزوینی، 1378).

[1] Malay

[2] Acid citrus types

[3] Sanskrit

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه