منابع و ماخذ پایان نامه بازار سهام، بازار سرمایه، ارزش بازار، بازار سرمایه اسلامی

نهاد مالی اسلامی اکنون در ۷۵ کشور در سراسر جهان فعالیت می‌کنند.
بازار سرمایه اسلامی مالزی فقط قوانین خاص خود را دارد و ممنوعیتی برای فعالیت و حضور غیرمسلمانان در این بازار وجود ندارد.
با توجه به اینکه مالزی از نظر ساختارهای اقتصادی و مالی و رشد در این دو حوزه تقریباً پیشروی کشورهای اسلامی است اولین بازار سرمایه اسلامی هم در این کشور تأسیس شد. در بورس مالزی در گذشته شرکت‌ها بعد از عرضه سهامشان مورد بازبینی و ارزیابی از نظر سازگاری با قوانین شریعت قرار می‌گیرند. اما از اکتبر سال ۲۰۰۴ به بعد، شرکت‌ها همزمان با درخواست عرضه سهامشان در بورس مورد بازبینی هم قرار می‌گیرند. این دستورالعمل تلاشی از سوی دولت مالزی برای تقویت بازار سرمایه اسلامی این کشور است.
برای بررسی پای‌بندی و اجراء قوانین اسلامی در بازار سرمایه اسلامی شورای مشورتی شریعت در سال ۱۹۹۶ در این کشور تأسیس شد. هدف از تأسیس این شورا مشورت و توصیه دادن به فعالان بورس و دادوستدکنندگان بازارهای مالی بود این شورا منابع درآمدی شرکت‌ها را بررسی می‌کرد تا درباره مطابقت سهام و فعالیت این شرکت‌ها با قوانین شریعت اظهارنظر کند.
شاخص سنجش فعالیت اسلامی شرکت‌ها مواردی چون ربا، قمار، تولید و فروش کالاهای غیرحلال، بیمه‌های غیرمتعارف و دیگر فعالیت‌های غیراسلامی است. از سوی دیگر فعالیت شرکت‌ها به‌طور خیلی دقیق و با معیارهای بسیار سخت مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرد طبق قوانین بازار سرمایه اسلامی، درجه‌ای از تحمل و مدار برای ارزیابی تطابق فعالیت شرکت‌ها با قوانین شریعت در نظر گرفته شده است در همین راستا سه شاخص تعریف شده که اگر رقم سود شرکت‌ها پیش از کسر مالیات از این سه شاخص تجاوز نکند، فعالیت آنها هر چند با تخلفاتی همراه باشد اما غیرشرعی تلقی نمی‌شود.
شاخص اول شاخص ۵ درصدی است، به این صورت که اگر سود شرکتی که مرتکب ربا، قمار یا فعالیت‌های حرام دیگر شده است از این شاخص ۵ درصد تجاوز نکند، فعالیت آن غیرشرعی به‌شمار نمی‌آید.
شاخص دوم شاخص ۱۰ درصدی است به طوری که اگر سود شرکتی که مرتکب فعالیتی خلاف منافع عمومی شده است (مثلاً در تجارت تنباکو)، از این شاخص ده درصد تجاوز نکند، فعالیت آن غیراسلامی تلقی نمی‌شود.
شاخص آخر، شاخص ۲۵ درصدی است اگر سود شرکتی که فعالیت‌های ”غیرمصلحتی“ مانند دلالی داشته از ۲۵ درصد تجاوز نکند، فعالیت آن شرکت غیرشرعی خوانده نمی‌شود.
۳۶ درصد از کل صندوق‌های مالی و سهامی اسلامی دنیا در بورس مالزی فعالیت دارند در همین راستا شاخصی به نام شاخص شریعت از سال ۱۹۹۹ در بورس مالزی به راه افتاد که هدف آن اطلاع‌رسانی و پاسخ گفتن به نیاز سرمایه‌گذاران خارجی و محلی بوده که در پی سرمایه‌گذاری در این بورس براساس اصول اسلامی بودند.
دولت مالزی همچنین برای بین‌المللی کردن بازار سرمایه اسلامی و بورس مالزی مرکز مالی بین‌المللی را به‌عنوان دفتر جهانی بازار سرمایه‌ اسلامی تأسیس کرد در سال ۲۰۰۵ در این مرکز که متعلق به بورس مالزی و از شرکت‌های تابعه آن است ۲۷ شرکت سهام خود را عرضه کردند و ارزش بازار آن را 11.05 میلیارد دلار رساندند. این مرکز برای گسترش فعالیت خود یادداشت تفاهمی با بازار بین‌المللی مالی اسلامی و بورس بحرین امضاء کرده است.
3-3-4) بازار بورس نیویورک و بورس اوراق بهادار نزدک
بازار بورس نیویورک از بازارهای بود که بر اساس سیستم حراج پایه گذاری شد. در این نوع بازارها خریداران و فروشندگان با حضور فیزکی در محل بورس و چانه زدن بر روی قیمت سهام شرکت ها اقدام به معاملات اوراق بهادار خود یا دیگران می کردند . اما شغل این متخصصان معاملات حراج با پیشرفت سیستم های الکترونیکی معاملات که کار آنها را از طریق سیستم های کامپیوتری انجام می دهند مورد تهدید جدی شغلی قرار گرفتند چرا که معاملات انجام گرفته در سیستم های کامپیوتری با تفاوت های خرید فروش بسیار کم و سریع تر صورت می گیرد .
3-3-4-1) بورس اوراق بهادار نیویورک( NYSE83)
بزرگترین و با اعتبارترین بورس دنیا بورس نیویورک می باشد بصورتی که ارزش بازار شرکتهای موجود در بورس نیویورک برابر 18 تریلیون دلار می باشد. ورود به لیست شرکتهای پذیرفته شده در بورس نیویورک منتهای آرزوی بسیاری از شرکت ها هست همانند ورود به لیگ برتر فوتبال هر کشور که منتهای آرزوی باشگاههای فوتبال است . شرکتها با ورود به این بورس از حیثیت و اعتبار خاصی برخوردار می شوند و به سرعت معروف و مشهور می شوند . به این لیست الزامات خاصی را می طلبد و بعد از پذیرفته شدن در بورس نیویورک شرکتها باید الزامات مشخص شده را رعایت و گزارشهای منظم را به بورس ارائه دهند به عنوان برای مثال ماندن در این لیست باید ارزش سهام شرکت ها بالای یک دلار و ارزش بازاری آنها بالای 50 میلیون دلار باقی بماند علاوه بر این سرمایه گذاران بورس نیویورک از تمهیدات انجام شده برای حفاظت از حقوق آنان برخوردار هستند . در میان الزامات متعددی که بورس نیویورک برای شرکت های پذیرفته شده در آن وضع کرده است . دو مورد ذیل حائز اهمیت بیشتری می باشند .
1 – شرکت ها برای اجرای طرح هایی مثل اعطای اختیار خرید سهام به عنوان تشویق به کارکنان که بوسیله آن بتوانند تعدادی سهام به قیمت پایین تر از قیمت رایج بازار بخرند بایستی از سهامداران تاییدیه داشته باشند . در گذشته این کار به اجازه سهامداران نیاز نداشت و عدم اطلاع در مورد
میزان اختیارهای موجود در بازار ، سهامداران را برای اخذ تصمیم گیریهای سرمایه گذاری با مشکل مواجه می ساخت .
2 – اکثریت هیات مدیره باید مستقل باشند ( اگر چه ممکن است هر شرکت در مورد معنی و مصداق مستقل بودن تعابیر مختلفی داشته باشد که بعضا به بحث و جدلهای زیادی انجامیده است ) علاوه بر این اعضای کمیته پاداش حتما باید تماما از اعضای مستقل تشکیل شده باشد و یکی از اعضای کمیته حسابرسی باید در رشته مالی و حسابداری خبره باشد .
3-3-4-2) بورس اوراق بهادار نزدک – بورس الکترونیکی (Nasdaq)
بورس نزدک به بورس الکترونیکی یا بورس مانیتوری84 معروف می باشد چرا که خریداران و فروشندگان از طریق شبکه های ارتباط از راه دور کامپیوتری به هم مرتبط شده و معاملات خود را انجام می دهند.
در اینجا خود خریدارن و فروشندگان در خواستهای خرید و فروش خود را وارد سیستم معاملاتی می کنند البته واضح است که این درخواست های خرید و فروش بایستی مربوط به شرکتهای پذیرفته شده در بورس نزدک باشد بورس نزدک نسبت به دو بورس NYSE و AMEX دارای تعداد شرکتهای پذیرفته شده و حجم معاملات بالایی می باشد هر چند که از نظر ارزش بازار شرکتهاد پذیرفته شده بورس نیویورک بالاترین است .
الزامات بورس نزدک به شرکتهای پذیرفته شده در آن نسبت به بورس تیویورک اندکی سهل تر می باشد. به عنوان مثال شرکتهای پذیرفته شده در بورس نزدک باید دو مشخصه ذیل را داشته باشند
ارزش بازاری بالای یک دلار و سهام شناوری برابر حداقل یک میلیون و یکصد هزار سهم . اگر شرکتی این الزامات را رعایت نکند از لیست شرکتهای نزدک خارج می شود.
3-3-5) شاخص های قیمت بازار سهام
شاخص های قیمت سهام مهمترین معیار عملکرد بازارهای سهام هستند که مورد توجه فراوان رسانه‏ها و افکار عمومی قرار می گیرند. چرا که تغییر شاخص یک بازار، ترکیبی از میانگین تمام تغییرات قیمتی سرتاسر شرکت های عضو بازار را در خود دارد. شاخص های قیمت سهام به روش های گوناگونی محاسبه می شوند که هریک از این روش ها نقاط ضعف و قوت خود را دارند. اما همه این شاخص ها دو ویژگی کلی وزن دهی و میانگین گیری را دارا هستند.
میانگین گیری در شاخص های قیمت سهام به دو روش صورت می گیرد:
میانگین حسابی
میانگین هندسی
در بازارهای سهام از شاخص هایی که با شیوه میانگین هندسی محاسبه می شوند استفاده کمتری می شود زیرا این شاخص ها رفتار یکسانی نسبت به افزایش و کاهش قیمت ها از خود نشان نمی دهند. نکته دوم اینکه صفر شدن قیمت یک سهام کل این شاخص را بی معنا خواهد کرد. در حالی که شاخص های قیمت سهام که با روش میانگین حسابی برآورد می شوند اینگونه اشکالات را ندارند.
همچنین با توجه به ویزگی های وزن دهی شاخص های قیمت بازار سهام را می توان به سه دسته تقسیم بندی کرد:
شاخص های قیمت بی وزن
شاخص قیمت با وزن برابر
شاخص قیمت با وزن برابر با ارزش بازاری سهام
در این رساله از داده های هفتگی شاخص کل قیمت بازار سهام ایران(TEPIX) ، شاخص کل قیمت بازار سهام مالزی (KLSE)، شاخص بازار سهام ترکیه (XU100) و شاخص S&P500 به نمایندگی از بازار سهام امریکا و در دوره زمانی اکتبر 1997(مهر 1376) تا آوریل 2010 (اسفند 1388) استفاده شده است.
شاخصS&P50085 فهرستی است از ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک می باشد.همچنینشاخص XU100 شاخص صد شرکت فعال بورس استانبول می باشد و KLSE شاخص کل قیمت بازار سهام مالزی که در اکثر مطالعات به عنوان شاخصی برای بازارهای سهام امریکا، ترکیه و مالزی در نظر گرفته شده اند.
شکل3-1- نمودار شاخص سهام کشورهای ایالات متحده، ترکیه، مالزی و ایران
مزیت های داده های هفتگی در مقایسه با داده های روزانه عبارتند از:
الف) اختلال در تفاوت روزهای تجاری کاهش می یابد: روز تجاری یک کشور ممکن است در کشور دیگر تعطیل باشد.
ب) از تفاوت های زمانی ناشی از تفاوت های جغرافیایی اجتناب می شود: چهار کشور مورد مطالعه در مناطق مختلف هستند که با ساعات باز و بسته شدن متفاوت، مواجه اند.
به همین دلایل تئودوشیو، کاهیا، کوتمس و کریستفی(1997)86از داده های سری زمانی هفتگی استفاده نموده اند.
3-3-6) بازدهی بازار سهام و آماره های توصیفی
بازدهی بازار سهام برپایه شاخص های قیمت بازار سهام بصورت زیر محاسبه شده است:
R_t=ln(p_t/p_(t-1) )
که در آن p_t شاخص قیمت بازار سهام در دوره t است.

جدول 3-1- آماره های توصیفی سری های بازدهی

ایالات متحده
ترکیه
مالزی
ایران
میانگین
0.000280
0.004968
0.000680
0.003112
میانه
0.001568
0.007142
0.001439
0.001577
ماکزیمم
0.113559
0.211158
0.265182
0.083735
مینیمم
-0.200837
-0.200256
-0.190268
-0.048757
انحراف معیار
0.027296
0.051866
0.033615
0.013819
چولگی
-0.764582
-0.223326
0.384017
0.956837
کشیدگی
9.136509
4.764419
13.12883
8.856100
آماره جارگیو برا
1081.534
89.58017
2790.244
1026.395
P_Value
0.000000
0.000000
0.000000
0.000000
منبع: براساس داده های شاخص قیمت بازارهای سهام ایران، امریکا، مالزی و ترکیه با استفاده از نرم افزار Eviews 6 محاسبه شده است.

شاخص های آماری بازدهی سهام کشورها در جدول 3-1 نشان داده شده است. میانگین بازدهی ها در همه بازارها مثبت است که کمترین بازدهی 0.000280در بازار سهام امریکا و بیشترین بازدهی 0.004968 در بازار سهام ترکیه رخ اده است. طبق آماره های انحراف معیار بازدهی بازار سهام ایران دارای کمترین نوسان)0.0138) و
بازدهی بازار سهام ترکیه دارای بیشترین نوسان ( 0.0518) بوده است.بر اساس آماره های چولگی، سری های بازدهی کشورهای ترکیه و ایالت متحده چوله به چپ هستند، در حالیکه سری های بازدهی ایران و مالزی چوله به راست می باشند. بطور قابل انتظار برای سری های بازارهای مالی، مقدار کشیدگی برای همه سری های بازدهی بزرگتر از 3 می باشد که نشان دهنده یک توزیع کشیده معمولی می باشد که به موجب آن سریهای بازدهی حول میانگین زخیم تر از حالت نرمال هستند. آماره های جارگیو برا و سطح معنای متناظر آنها مبین رد فرض صفر(نرمال بودن) می باشند. شکل 3-2 نمودار بازدهی های بازار سهام چهار کشور مورد مطالعه را نشان می دهد.
شکل 3-2- نمودار بازدهی های کشورهای ایالات متحده، ترکیه، مالزی و ایران

نتایج آزمون دیکی فولر تعمیم یافته(ADF) در جدول 3-2 نشان دهنده پایایی بازدهی ها در چهار بازار مورد مطالعه هستند.
همچنین آماره آزمون مرکب لیونگ باکس نشان دهنده عدم وجود خودهمبستگی در تمام سری ها است.
جدول3-2- آماره های آزمون دیکی فولر و لوینگ باکس

ایران
ترکیه
مالزی
ایالات متحده
آماره های t آزمونADF
بر پایه مینمم AIC
-9.748638
-11.37712
-7.821838
-9.969394
بر پایه مینمم SIC
-9.748638
-20.26265