بهترین روش های تقویت مهارت شنیداری زبون انگلیسی – قسمت 2

یا اینکه چند بار یک تکه از فایل رو گوش بدین تا همه جاهای خالی رو پر کنین.

این تمرین به اندازه شنیدن فعال با خطر بالا موثر نیس، ولی این روش در مقایسه با گوش دادن منفعلانه، شما رو تو یه مدت کوتاه خیلی جلو میندازه.

چه جوری مهارتای شنیداری خود رو با فعالیتایی به غیر از گوش دادن بهتر کنین

سختیِ شنیدن واسه بیشتر افراد دو دلیل اصلی داره:

۱. نمی تونین بین کلمات روی کاغذ و صداهایی که می شنوین رابطه برقرار کنین – ممکنه که این به خاطر سرعت صحبت کردن یا لهجه ی فرد یا نبود تمرین با خطر بالا باشه.

۲. می تونین صداهای زبون هدف رو تشخیص بدین و میتونین تا اون صداها رو به کلمات ربط بدین، ولی نمی دونین که اون کلمات چه معنایی دارن. ممکنه که این حالت به این خاطر باشه که علم شما از اون زبون هنوز کافی نیس.

اگه زمان زیادی با کتابای زبون دلخواه درگیر بودین، به احتمال زیاد مشکل شما در شنیدن به دلیل شماره ۱ه. باید تمریناتِ با خطر بالای بیشتری انجام بدین یا اینکه کمه کم زمان بیشتری رو واسه انجام تمرینات با خطر پایین صرف کنین.

یعنی، باید خود رو در شرایطی بذارین که در اون با بالا بردن خطر، گوش خود رو تا جایی که می تونین ماهر کنین (از روشای بالا استفاده کنین).

بعضی وقتا دلیل اینکه زبون آموزان توانایی درک مطالب شنیداری رو ندارن اینه که به اندازه کافی به افزایش دایره ی لغات خود نپرداخته ان و گرامر اونو خوب یاد نگرفته ان.

وقتی که یاد گرفتن زبون رو تازه شروع کرده بودم، یادم میاد که فیلمایی رو بی زیرنویس تماشا می کردم و فکر می کردم که «امکان نداره، هیچوقت این زبون رو یاد نمی گیرم.»

این بازخورد منفی بود. درواقع اینکه من از فیلم هیچی نمیفهنمیدم، هیچ ربطی به توانایی من واسه یاد گرفتن اون زبون نداشت.

بعدا که زیرنویس یا فایل نوشتاری رو پیدا کردم و خوندم فهمیدم که اصلا لغاتی که گوش می دادم رو بلد نبودم. باید علم عمومی خود رو درمورد اون زبون بیشتر می کردم.

هر چقدر هم که تمرین شنیدن منفعلانه انجام می دادم فایده ای نداشت.

بهترین راه واسه حل این مشکل اینه که خیلی آسون بی شنیدن، مطالعه بیشتری داشته باشیم.

اگه فیلم رو خاموش می کردم و شروع می کردم به خوندن یک کتاب یا اینکه وقت خود رو صرف مطالعه وب سایتی واسه زبون آموزان مبتدی می کردم، خیلی بهتر بود.

بعد از اینکه زبون رو به اندازه کافی یاد گرفتم، میتونم کمه کم به این امید متن نوشتاری فایل صوتی رو بخونم که کلمات روی کاغذ رو متوجه میشم. و هر چقدر که به علم کلمه و گرامر خود اضافه کنم اعتمادبه نفسم هم بیشتر می شه. وقتی به این نقطه رسیدم، میتونم از روشای تمرین با خطر بالا استفاده کنم تا به صداها بیشتر عادت کنم و سرعت اونو تاحدی که گوشم قادر به تشخیص کلمات باشم، بیشتر کنم.

نتیجه گیری

تمرین شنیداری منفعلانه، به جز اینکه فایده ای نداره، می تونه شما رو کلافه کنه. این کار در بدترین حالت می تونه باعث شه که کلاً دست از یادگیری زبون وردارین. در بهترین حالت، شنیدن منفعلانه واسه این خوبه که نشون بدین که با استفاده از روشای بهتر و مؤثرتر پیشرفت کردین.

اگه واقعا می خواید تا مهارتای درک متن شنیداری رو در خود بهبود ببخشین:

  • خود رو در شرایط تمرین شنیدن با خطر بالا بذارین. ببینین که می تونین از بهترین وسیله واسه بهبود کارکرد خود – یعنی استرس – استفاده کنین تا سرعت یادگیری خود رو افزایش بدین؟
  • زمانی رو به کار کردن با نرم افزارها، برنامه ها، فیلما و فایلای صوتی با قلم و کاغذی در دست تون اختصاص بدین.
  • از تمرینایی به جز شنیدن، مثلا تمرین خوندن استفاده کنین تا سطح لغات خود رو بهبود ببخشین.

حتی اگه فکر می کنین که مهارتای شنیداری خیلی خوبی ندارین، بدونین که اگه زمان خود رو واسه انجام فعالیتای مفید صرف کنین، می تونین پیشرفت کنین.

برگرفته از: www.fluentin3months.com

(به مدت محدود)

در هر سنی و با هر تحصیلاتی که هستین، در کمترین زمان ممکن، به هر زبانی مسلط میشید